Par stārķu ligzdu noņemšanu drošības nolūkos nav jāuztraucas

Iedzīvotāji arvien biežāk satraucas par situācijām, kad remontdarbu vai citu iemeslu dēļ no elektrības stabiem pazudušas stārķu ligzdas. Dabas aizsardzības speciālisti un uzņēmuma “Sadales tīkls” pārstāvji skaidro, ka katrs šāds gadījums ir rūpīgi kopā izvērtēts, nereti ligzdas noņemšana ir drošāks risinājums par tās atstāšanu. Tieši no elektrolīnijām gūtās traumas ir viens no biežākajiem iemesliem putnu bojāejā.

Bažas par turpmāko stārķu likteni, kuriem nesen, veicot elektrolīnijas remontdarbus, nojaukta ligzda, māc Rēzeknes novada Bērzgales ciema iedzīvotājus. Stārķi teritorijā pie bērnudārza uzturas ik gadu. Pēc vairāku dienu mulsuma ligzdu atkal veido aptuveni turpat, kur tā atradās līdz šim. Neizpratne ir arī par to, ka uzņēmums “Sadales tīkls” nupat izveidoja Latvijā pirmo ligzdu parku baltajiem stārķiem Valmieras pusē, bet šeit ligzdas atpakaļ nav uzliktas vairākkārt. Uzņēmuma pārstāvji skaidro, ka katrs gadījums izvērtēts atsevišķi un saistīts ar cilvēku un putnu drošību, elektroapgādes kvalitāti, balstu tehnisko stāvokli. AS “Sadales tīkls” Ārējās komunikācijas vadītāja Alīna Kozlovska: “Lai novērstu šos apdraudējuma riskus, jo apkārt ir iedzīvotāji, bērnudārzs. Tas nozīmē, ka arī bērni var tikt pakļauti kādiem drošības riskiem. Metāla pamatne pati par sevi ir diezgan smaga, vēl apvienojumā ar stārķa ligzdu tā sver vidēji no 400 līdz 500 kilogramiem. Lielas, ilggadīgas stārķa ligzdas sver pat tonnu. It īpaši, ja salīst vai sasalst ziemā.”

Statistika liecina, ka pašlaik uz elektrības stabiem atrodas aptuveni 8000 ligzdu, no kurām 5000 aprīkotas ar pamatnēm. Tomēr arī tas nav simtprocentīgs drošības garants, pērn saskaroties ar strāvu bojā gājuši 84 stārķi vai to mazuļi. Ik gadu noņemti vairāki simti ligzdu, arī Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) uzsver, ka nereti tas ir drošāk, nekā atjaunot. “Ja stārķis iet bojā, ļoti bieži tas notiek tieši elektrolīnijās. Viņš sapinas, tiek uz vadiem. Arī, ja šogad viņi netaisa to ligzdu un nepaspēj ligzdot, viņi to noteikti darīs nākamgad. Stārķa populāciju tas nekādā veidā neietekmēs,” norāda Diāna Selecka, DAP Dabas izglītības darba speciāliste.

Tā kā stārķi ligzdu tomēr atkal vij uz elektrības staba, iedzīvotāji aicināti par to un citiem līdzīgiem gadījumiem ziņot uzņēmumam “Sadales tīkls”. Vietējie gan vēlētos, lai turpmāk vismaz katrā novadā būtu atsevišķs speciālists, ar kuru kopā risināt šādas situācijas.

Tikmēr nozares speciālisti vēlreiz atgādina, ka dabas norisēs cilvēkiem nav jāiejaucas. Ja tomēr ir liela vēlme palīdzēt, Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā pieejama informācija par to, kā pareizi savos lauku īpašumos veidot ligzdu pamatnes stārķiem vai putnu būrīšus citiem putniem.


 #SIF_NVZ2022 

Foto: Freepik