Parasportisti šokā un sarūgtināti par augsta līmeņa amatpersonas izteikumiem

Parastajiem sportistiem jāsaņem lielākas prēmijas nekā paralimpiešiem - šāds Saeimas Sporta apakškomisijas priekšsēdētāja Sanda Riekstiņa no Jaunās konservatīvās partijas izteiciens radījis sabiedrības sašutumu vētru. Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece un arī Riekstiņš atvainojušies. Tikmēr paši paralimpieši ReTV Ziņām saka: mēs esam šokā par tādu attieksmi.

“Jautājums, vai labāk iedot, kad kāds trāpa, vai sakārtot, lai līdz trāpīšanai arī ir zināms nodrošinājums, un tas ne visiem ir. Attiecībā uz prēmijām paralimpiešiem – būšu ļoti nepopulārs, bet es to nesalīdzinu ar parasto sportu. Tās ir divas dažādas lietas – gan attiecībā uz konkurenci, gan visu pārējo,”- citāts, kas radīja lielu sašutumu iedzīvotāju vidū, bija paņemts no intervijas, kur amatpersona runāja par sportistu prēmijām.

Sašutis par Sanda Riekstiņa izteicieniem ir parasportists Oskars Gailišs, kurš uzskata, ka tas nav viena ierēdņa viedoklis, bet gan valsts attieksme pret sportistiem ar invaliditāti. “Grūti īstenībā ir par to runāt. Deviņus gadus eju uz savu mērķi – paralimpiādi. Deviņus gadus neesmu sasniedzis, arī tagad es uz Tokiju netiku. Diemžēl pārsvarā tas ir finansiālais trūkums un valsts attieksme pret mums,” saka Oskars Gailišs, parariteņbraucējs.

Oskars Gailišs savulaik guva smagu kājas traumu, kuras dēļ gadu pavadīja gultā. Lai turpinātu sportista gaitas, viņš arī pārdevis savu īpašumu, savukārt pēdējie trīs gadi sponsoru atrašanā ir bijuši ļoti grūti – ar valsts piešķirtajiem līdzekļiem nepietiek. “Es uzaicinu viņus visus, kuri dala naudu un uzskata, ka parasportam nepienākas finanses. Lai atbrauc uz sacensībām, vienalga, uz kurām vieglatlētikas parasacensībām, uz riteņbraukšanas. Lai paskatās, kas notiek. Es varu uzaicināt uz savu treniņu, lai atbrauc ar mašīnu, pabrauc no aizmugures un paskatās.”

Pirms deviņiem gadiem valdība nolēma, ka atlētiem ar invaliditāti par sasniegumiem sacensībās būs tādas pašas naudas balvas kā pārējiem sportistiem. Šokā par Saeimas Sporta apakškomisijas priekšsēdētāja viedokli bija arī invalīdu un viņu draugu apvienībā “Apeirons”. “Šāda veida izteikumi ir neraksturīgi šīsdienas situācijām, gadam. Līdzīgas situācijas bija pirms desmit gadiem. Vai paralimipiskais sports ir atbilstošs standartiem, vai tas ir pielīdzināms parastiem - šokējoša diskusija, bet nonācām pie slēdziena, ka sports ir tieši tāds pats kā pārējie, arī atlīdzības tieši tādas pašas,” pauž Ivars Balodis, “Apeirons” valdes loceklis.

Sandis Riekstiņš savu komentāru ReTV Ziņām atteica iztirzāt, vien norādīja, ka bija nekorekti salīdzinājis parasportistus. Runa esot bijusi par prēmijām, ka paralimpiešiem ir jāsaņem vairāk. Nepieciešamības gadījumā Riekstiņš bija gatavs atkāpties no sava amata, tiesa gan - Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece noraidījusi šo priekšlikumu. Arī par šādu soli viņš saņēmis daudzus pārmetumus. Arī Latvijas Paralimpiskajā komitejā bija izbrīnīti par amatpersonas komentāru.

Drīz vien pēc Olimpisko spēļu noslēguma no 24. augusta līdz 5. septembrim Tokijā norisināsies Paralimpiskās spēles, kur piedalīsies septiņi sportisti.

 


Foto: Freepik