Parastā dienā parasta saruna par rabarberiem, kartupeļiem, dēļiem un līdzcilvēkiem

Divu kaimiņu nesteidzīga saruna par ikdienišķām lietām – tāda ir sižetiskā līnija Pāvela Prjažko lugas “Kaimiņš” iestudējumam. Izrādes režisore Liena Šmukste atzīst, ka lugas forma šķitusi kā labs skaņdarbs, tāpēc piesaistījusi viņas uzmanību. Lomās redzam Ģirtu Krūmiņu un Emīlu Krūmiņu. Tā kā Ģirts nu kļuvis par kuldīdznieku, tad arī visiem, kas vēlējās šo iestudējumu redzēt pirmie, bija jādodas uz Kuldīgu. 

Lecam nezināmajā – tā Pāvela Prjažko lugas “Kaimiņš” iestudējuma režisore Liena Šmukste saka neilgi pirms pirmizrādes. Ja citreiz vispirms jaunās izrādes piedzīvo ģenerālmēģinājumu vai to jau ir novērtējuši draugi, tad šai reizē tā nav bijis. Radošā grupa ļāvusies izaicinājumam. Process līdz iestudēšanai bijis pagarš, vispirms skatītājiem bijusi iespēja šo darbu novērtēt lugas lasījumos. “Tad, kad manās rokās nonāca luga, uzrunāja forma. Pat ne tik ļoti saturs, bet cik interesanti dramaturgs to ir uzrakstījis. Manā skatījumā šī luga ir kā tāds labs skaņdarbs,” stāsta Liena Šmukste, izrādes “Kaimiņš” režisore.

Sižetiski tā ir divu kaimiņu nesteidzīga saruna vasarnīcu ciematiņā. Viens ir jaunietis, otrs – viņa vecāku vienaudzis. Parastā dienā parasta saruna par rabarberiem, kartupeļiem, dēļiem, saviem līdzcilvēkiem. It kā bezemocionāls vēstījuma veids, aiz virspusējas vienkāršības slēpjot dziļākus slāņus abu attiecībās. Uz skatuves Ģirts Krūmiņš, kurš piedalījies arī lugas lasījumos, un Emīls Krūmiņš. “Lasot liekas, ka nekas tur nenotiek. Nav nekāds baigais pavērsiens vai kaut kāds kāpinājums, kulminācija vai atkal atkritiens. Tā tā iet savu gaitu, rit lēnā garā. Bet beigās kaut kas arī paliek un aizķeras,” saka Emīls Krūmiņš, aktieris.

Lugas autors Pāvels Prjažko ir baltkrievu dramaturgs, viens no laikmetīgās dramaturģijas spilgtākajiem pārstāvjiem. Lugu “Kaimiņš” latviski tulkojusi Edīte Tišheizere. 

Izrādi producē neatkarīgā producentu kompānija “KatlZ”. Uzvedums ir viegli piemērojams dažādām skatuvēm. Jau 21. decembrī izrāde būs skatāma “Willa Teātrī” Rīgā. 

Foto: Katlz, Facebook