Paredz lielāku kontroli dzīvnieku pavairošanai un tirdzniecībai

Valdībā apstiprināti grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) vairāk kontrolēt dzīvnieku pavairošanu un tirgošanu. Plašākas pilnvaras labturības noteikumu pārkāpumu gadījumos paredzētas arī pašvaldībām un valsts policijai. Pagājušajā gadā PVD ierosinājais 47 administratīvā pārkāpuma lietas.

Vienā no populārākajiem sludinājumu portāliem no dažnedažādu škirņu un krustojumu kucēnu piedāvājuma žilbst acis. Tikmēr ikvienu ienācēju dzīvnieku patversmē sagaida skaļas suņu rejas, kas nereti ir tie paši par vairākiem simtiem eiro sludinājumu portālā iegādātie kucēni, kuru izsekojamība ir gandrīz neiespējama. Dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja Danuta Priede stāsta: “Mums patversmē ir ienākuši vairāki šķirnes dzīvnieki, kuri ir nopirkti, audzētājs viņus nav reģistrējis uz sevi, tad suni ir pārdevis. Pirmais īpašnieks ir jau jaunais īpašnieks, kuram suns ir nokritis no gaisa.”

Šonedēļ valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas dzīvnieku pavairotājus un tirgotājus ļaušot labāk kontrolēt. ZM Veterinārā un pārtikas departamenta pārstāve Agija Mediņa: “Ar šiem grozījumiem ir noteikts, ka PVD veiks sludinājumu kontroli, kuros piedāvās atsavināšanai suni, kaķi vai mājas sesku.”

“Mežavairogu” saimniece ReTV teic, ka šādas izmaiņas esot sen gaidītas. Vienlaikus tas likšot atbildīgāk izturēties arī pret suņu čipēšanu, bez kuras pārdot dzīvnieku nevarēšot, ļaušot arī kontrolēt, vai netiek pārkāpts likumā noteiktais viens mazuļu metiens gadā suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Priede: “Tas ir milzīgs solis uz priekšu. Mēs to gaidījām ļoti, ļoti ilgi, jo nekontrolēta vairošana un tirdzniecība ir lielākais patversmju, kā lai saka, pienesums.”

 PVD piekrīt, ka tas palīdzētu cīnīties ar samilzušo problēmu, tomēr ir diezgan skeptiski par iespēju izpildīt likuma grozījumos paredzētos papildu pienākumus. “Tur vajag ļoti, ļoti lielus darbinieku resursus. Tas ir viens. Otrs, lai mēs to varētu pārbaudīt un par neatbilstošu atsavināšanu saukt personu pie atbildības, būtu jāveic kontrolpirkums. Šinī gadījumā mums nav tādas pilnvaras veikt kontrolpirkumu. Lai veiktu kontrolpirkumu, ir jāparedz finansiālie līdzekļi,” pauž Mairita Riekstiņa, PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja.

Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumos plašākas pilnvaras paredzētas pašvaldībām un Valsts policijai, kas drīkstēs veikt administratīvā pārkāpuma procesu labturības noteikumu pārkāpumu gadījumos. Administratīvā pārkāpuma lietas izskata PVD, būšot iespējams pārkāpumus novērst arī ārpus dienesta darba laika.

Tāpat dzīvnieku īpašniekiem būs jāraugās, lai viņa mīlulis ar radīto smaku, riešanu vai gaudošanu netraucētu kaimiņus.

Grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā vēl jāapstiprina Saeimai, bet pēc tam Ministru kabinets varēs pieņemt jaunus noteikumus mājas dzīvnieku labturībā un aizsardzībā. Plānots, ka jaunie noteikumi varētu tikt izstrādāti līdz nākamā gada sākumam.


Foto: Freepik