Pārvērtības piedzīvojuši vairāk nekā 60 Latvijas kultūras un dabas objekti

Šovasar Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti apmeklēt vairāk nekā 60 Latvijas kultūras un dabas objektus, kas piedzīvojuši vērienīgas pārvērtības, informēja kampaņas "Atrastā Latvija" pārstāve Māra Arāja.

Viņa pavēstīja, ka, ieguldot 120,8 miljonus eiro, no kuriem 68 miljoni ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļi, ir nodrošināts, ka arī nākamajām paaudzēm tiks saglabātas 40 pašvaldībās atrodamas vēsturiskās vērtības, kas turpinās stāstīt savus stāstus.

Objektu pārvērtības apkopotas Kultūras ministrijas (KM) informatīvajā kampaņā "Atrastā Latvija", kā arī grāmatā, kas ļaus līdz niansēm novērtēt paveikto un atklāt katras vietas īpašo stāstu.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) norāda, ka nacionālā identitāte un sava kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanās un novērtēšana ir ārkārtīgi nozīmīga, lai stiprinātu saliedētu un pašpārliecinātu sabiedrību. Viņš atzīmē, ka kampaņas laikā tika veikta sabiedrības aptauja, kur 67% no aptaujātajiem norādīja, ka, apceļojot Latviju, viņiem ir svarīgi zināt šo vietu rašanās un pastāvēšanas vēsturi. Savukārt trīs ceturtdaļas jeb 74% lepojas ar Latvijas kultūrvēsturiskajiem objektiem.

"Tas pierāda, cik svarīgi ir padarīt tās pieejamas pēc iespējas plašākam sabiedrības lokam, un es aicinu katru vasarā doties kādā no kultūras un dabas mantojuma ceļiem," sacīja kultūras ministrs.

Grāmatā "Atrastā Latvija" visi atjaunotie objekti sarindoti septiņos kultūras un dabas mantojuma ceļos - jau gatavos maršrutos, ko var izmantot, dodoties Latvijas iepazīšanas braucienos. Katram objektam iespējams aplūkot pirms un pēc atjaunošanas uzņemtās fotogrāfijas, uzzināt par vietas vēsturi, veiktajām pārmaiņām un investīcijām. Grāmatu jebkurš var aplūkot mājaslapā "atrastalatvija.lv".

Katram ceļam arī ir savs vēstnesis, kura saknes ir meklējamas kādā no vietām, kurai cauri vijas attiecīgais ceļš. Dodoties uz Latgales pusi, vērts apmeklēt Daugavas un Māras ceļus, kurus pārstāv motosportists Reinis Nitišs un dziedātāja Dināra Rudāne. Vidzemē objekti sarindoti Gaismas ceļā, kura vēstnese ir aktrise Anta Aizupe, un Baltijas ceļā ar televīzijas personību Rūtu Dvinsku kā ceļa vēstnesi.

Zemgali un Kurzemi savieno Jēkaba ceļš, kurā doties aicina radošā producente Rūta Reinika-Preisa. Kurzemes piekrastē atrodama aktrises Ditas Lūriņas dzimtā Liepāja, kuras objekti ir iekļauti Brīvības ceļā, savukārt doties Līvu ceļā, kas vijas gar jūras piekrasti no Saulkrastiem līdz pat Ventspilij, iespējams kopā ar televīzijas un radio personību Baibu Sipenieci-Gavari.

Daļa no objektiem izceļ vēsturiskās vērtības, kuras vērts izzināt un iepazīt, lai caur tām izprastu nozīmīgus pavērsiena punktus tautas vēsturē, bet vēsturi ir iespējams arī radīt - ar jauniem, sabiedrībai nozīmīgiem, vērtīgiem atklājumiem, norāda KM.

Tā šogad durvis apmeklētājiem Ventspilī vēris Zinātnes centrs "Vizium", kur jebkurš var atklāt un iepazīt nozīmīgus zinātnes jautājumus. Pirmie koncerti ir izskanējuši atjaunotajā koncertzālē "Pūt, vējiņi!". Liepājniekiem un arī citiem latviešiem tik nozīmīgā vieta ir ieguvusi jaunu telpu, vidi un skanējumu.

Vairākās pilīs, muižās un parkos ir izveidotas interaktīvas ekspozīcijas un lietotnes, kas ļauj iepazīt šo vietu vēsturi - pagātnes notikumus, muzikālas teiksmas un projekcijas ar video stāstiem.


Foto: Zinātnes centrs "Vizium", Facebook