Pasakas ir tepat līdzās

Kas var būt iedvesmas avots pasakai vai stāstam, kā to veidot aizraujošu – uz šo un citiem jautājumiem atbildes meklēja visi tie jaunieši, kuri Kuldīgas novada muzejā bija ieradušies uz radošo nodarbību kopā ar rakstnieci Andru Manfeldi. Šobrīd te ir apskatāma izstāde “Uzzīmē baltu lietu”. Tā stāsta gan par tāda paša nosaukuma grāmatas tapšanu, gan Andras skolas gaitām un meklējumiem mākslā. 

Jokojot Andra Manfelde saka – ja mākslinieks pulē, tad zilonis zvana. Un atzīst – tā daudzas lietas atnāk nejauši. Arī viņas dzīvē. Andras saknes ir Kuldīgā, te gājusi mākslas skolā, līdz 33 gadu vecumam sevi vēlējusies izpaust mākslā, bet atklājusi, ka gleznot var arī ar vārdiem. Viņa ir rakstniece un dzejniece, tiesa – vairākas savas grāmatas arī ilustrējusi. Izstāde “Uzzīmē baltu lietu” stāsta par vienu no jaunākajām Andras grāmatām. Tā izvietota trīs telpās. Vidējā, kas stāsta par pašu grāmatu, ir ceļojošā daļa, savukārt par šīs grāmatas ilustratori Neonillu Medvedevu un pašu Andru unikālas apskatāmas tikai Kuldīgā. “Man šī ir pirmā izstāde. Domāju, ka pēdējā, jo neesmu māksliniece. Cik zinu, rakstniekiem izstādes netiek taisītas, ja nu vienīgi Indriķim Zeberiņam pirms tam, un arī tad, kad viņš jau savu dzīvi bija nodzīvojis. Tāpēc man, protams, šī izstāde ir tāda vēsturiska,” stāsta rakstniece, ilustratore Andra Manfelde.

Grāmatas “Uzzīmē baltu lietu” nosaukumā Andra spēlējas ar vārdiem – kas tad īsti ir jāzīmē – balts lietus vai lieta? Paralēli izstādei ir izveidota arī muzejpedagoģijas programma bērniem un ģimenēm, bet viena nodarbība “Pasakai pa pēdām” bija īpaša – stāstus vai pasakas varēja radīt pašas rakstnieces, bet ilustrēt grāmatas mākslinieces pavadībā. Manfelde: “Es gribētu, lai viņi tā vērīgāk paskatās uz pilsētu, kas viņam apkārt vai paši uz sevi, saprot, ka pasakas nav kaut kāda grāmatu plauktā kaut kāds izdomājums. Tās ir tepat līdzās.”

Jaunieši ļāvās savam domu plūdumam. Kādam radās stāsts par klasesbiedra jautrajiem piedzīvojumiem, kādam par kaķēna un gaiļa ceļojumu uz otru pasaules malu pēc dārgumiem. 

Izstāde Kuldīgas novada muzejā būs līdz 2. aprīlim.