Pasaules spēkavīru čempionātā spēcīgākais izrādās latvietis

Nupat Talsos aizvadītas pēdējās piecgades iespaidīgākās spēkavīru sacensības Baltijā, kuras savam dzimtajam novadam organizēja Latvijas vadošais spēkavīrs Dainis Zāģeris. Lai sacensības būtu interesantas ne tikai kā šovs skatītājiem, bet arī pašiem sportistiem, Dainis Zāģeris bija sagatavojis neredzētus uzdevumus. Daļai spēkavīru tās izvērtās par visu laiku grūtākajām sacensībām.

Pasaules spēkavīru čempionātā Talsos startēja 11 sportisti ne tikai no Baltijas valstīm, bet arī milži no Polijas, Ukrainas, Skotijas un Jaunzēlandes. “Šeit ir apmēram pieci cilvēki, kas regulāri startē pasaules čempionātos un arī posmos. Tā kā konkurence ir diezgan liela,” saka Dainis Zāģeris, sacensību organizators.

Idejas autors ir ne tikai Latvijas vadošais spēkavīrs, bet arī vietējais mežsaimniecības uzņēmums, tāpēc lielākajā daļā uzdevumu izaicinājums bija tieši priedes. Daži uzdevumi bija inovācijas, bet arī iepriekš redzētās disciplīnas veidotas netipiski, lai spēkavīri nenogurtu no uzdevumiem, kas atkārtojas arvien jaunās sacensībās. Pat baļķu nešanā, kur katrā rokā bija jāpaņem pa 135 kilogramiem, koki bija garāki nekā citkārt.

Četru stundu garumā spēkavīriem bija jātiek galā ar sešām disciplīnām, kas kļuva arvien smagākas. Tuvojoties noslēgumam, daži padevās pat pie pirmajiem mēģinājumiem. Dainis Zāģeris: “Vingrinājumi jau nav viegli, līdz ar to tas prasa lielu enerģiju un koncentrēšanos savākties uz pašām beigām. Katrs vingrinājums ir balstīts uz savu muskuļu grupu. Protams, ka uz pašām beigām nogurst.”

“Iespējams, šīs ir smagākās no sacensībām, kurās esmu piedalījies, jo uzdevumi bija dažādi. Visi no tiem bija bīstami, bet, manuprāt, akmeņu celšana bija visizaicinošākā un visbīstamākā, jo viena kļūda un akmens var tev uzvelties virsū,” atzīst Rongo Kīns, spēkavīrs no Jaunzēlandes.

Akmeņu celšana bija noslēdzošais uzdevums, un tas sākās ar 100 kilogramus smaga laukakmeņa celšanu, un katrs nākamais bija 20 kilogramus smagāks. Īsts klupšanas akmens izrādījās ceturtais, ko pacelt nevarēja gandrīz neviens. Bet Aivars Šmaukstelis to pacēla dažu sekunžu laikā, līdz galam noturēja savu līdera pozīciju, kurā viņš bija izvirzījies jau no paša pirmā uzdevuma.

Čempionātā Talsos 3.vietu ieguva lietuvietis Mants Lals, bet par vicečempionu kļuva Didzis Zariņš, kurš šo pasākumu bija plānojis kā spēkavīru karjeras nobeigumu, taču sporta draugi viņu mēģina atrunāt. Šogad Talsos notikuši divi spēkavīru čempionāti. Abos spēcīgākais izrādījies Aivars Šmaukstelis.