Pasīvā vakcinēšanās ģimenes ārstu praksēs - gadiem ilgi nerisinātu problēmu sekas

Lai pārrunātu vakcinācijas sekmēšanu Latgalē, veselības ministrs Daniels Pavļuts bija devies vizītē. Krāslavā viņš sumināja pērnā gada labāko ģimenes ārsti Marinu Procevsku, kas jau vairākas nedēļas savā praksē pacientus arī vakcinē. 

“Mēs visi strādājam jau vairākus gadus kā komanda, un man nebija jāpierunā ilgi viņas. Es teicu, ka mēs vakcinēsim. Viņas pieņēma šo lēmumu un viss,” saka Ģimenes ārste Krāslavā Marina Procevska.

Viņa ir viena no nedaudzajiem ģimenes ārstiem, kura vakcinē savus pacientus. Citos Latvijas reģionos vakcinē pat divreiz vairāk ģimenes ārstu nekā Latgalē. Vismazāk ģimenes ārstu vakcinē Latgales vidienē.

“Pagaidām mūsu praksē nevakcinē. Mums ir ļoti liela prakse, liels pieraksts, arī tas iespaido to, ka vakcinācijai ir nepieciešams laiks noorganizēt to visu. Varētu būt tas iemesls, ka lielajās praksēs ir gūti savienot to visu. Daudz bērnu ir praksē, jaundzimušo,” pauž Anita Lazdāne, ārsta palīdze Vārkavā.

Riebiņu novadā ir vieni no zemākajiem vakcinēšanās rezultātiem valstī. Šeit vakcinējušies tikai apmēram 6% iedzīvotāju.

“Oj, mums ģimenes ārsta patreiz nav. Tāpēc esam šeit. Jo ģimenes ārsts mums bija pensijā, trīs gadus nostrādāja, tad pati dakterīte saslima. Un tagad mēs izlīdzamies, kā nu kurš varam,” saka Irēna Riebiņu novada Galēnu pagasta iedzīvotāja.

Ģimenes ārsti nevakcinē arī Viļānos un Špoģos, taču paši ģimenes ārsti atsakās komentēt - kāpēc. 

Aizkadrā uzrunātie mediķi laukos gan atklāj, ka nepieciešamais aprīkojums viņiem esot, pārsvarā visiem ir arī procedūru kabinets, taču trūkst palīgu, jo pat, ja tie ir trīs vai vairāk, katrs no viņiem strādā savā ārsta prakses filiālē. Daži min arī bažas, vai komplikāciju gadījumā pēc vakcinācijas pacienti nepārmetīs viņiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts atzīst: “Šīs nav problēmas, kura var atrisināt vienā mirklī Covid-19 vai vakcinācijas kontekstā. Mēs varam izdarīt īstermiņa lietas, mēs varam atvest mobilo armijas telti. Acīmredzot, nepieciešama revīzija primārās aprūpes jomā. Par to, kāda ir pieejama aprūpe dažādās Latvijas vietās un tur nebūs vienkārša, ātra risinājuma.”

Vakcinācijas projekta biroja projekta pārstāve Agnese Strazda: “Visticamāk, šis dialogs ar Latgalē esošajiem ģimenes ārstiem ir jāturpina. Tiem ģimenes ārstiem, kas neveic vakcināciju, ir jāsaprot, vai šo situāciju var kaut kādā veidā mainīt vai kaut kādu atbalstu sniegt.”

Vakcinācijas projekta birojā informēja, ka mobilajā teltī nākamtrešdien varēs vakcinēties pierobežas ciematā Silenē, Daugavpils novadā. Savukārt nākampiektdien Maltā un Viļānos, kur vakcinēs gan nevis teltī, bet kādā pašvaldības iestādē, kas vēl tiek precizēta. Visos šajos novados, no kuriem divi ir teritoriāli lielākie Latgalē, kopā paši vakcinē tikai 10 ģimenes ārsti.


Foto: unsplash.com