Pastaiga ar teātra elementiem

Mūsdienās hidroloģiskos novērojumus veic automatizēta stacija, datus nosūtot tiešsaistē, taču agrāk par to rūpējās dabas novērotāji. Šāda amata pārstāve līdz pat 2002. gadam bija arī Lubānā. Stāsts par neparasto profesiju iedvesmoja režisoru Jāni Balodi iestudēt izrādi.

Teju sešdesmit gadu garumā, katru dienu astoņos no rīta un astoņos vakarā, lubāniete Marija devās uz Aiviekstes upi mērīt ūdens temperatūru, līmeņa svārstības, ziemā – ledus biezumu, lai pēcāk datus nodotu Meteoroloģijas centram. Šobrīd viņas stāsts iestudēts Lubānas amatierteātra izrādē. “Tas, ko uzbūra aktieri, skaņas, ļoti īpašas sajūtas, tirpas skrien un asaras nobirst,” saka Laila, izrādes apmeklētāja, lubāniete.

 “Tad, kad es pati gāju skolā, es bieži redzēju sievieti ar mietu rokās un vienmēr domāju, kur viņa iet? Tikai tagad, kad sākām iestudēt izrādi, es sapratu, ka tā bija viņa - viņa, ko šovakar spēlēju es,” pauž Ilze Kraukle, Marijas lomas atveidotāja.

 “Es arī atceros Mariju. Pēc viņas varēja pulksteni regulēt. Ja bija agrā stunda, pa ceļam satiki Mariju, tad zināji, ka vēl neesi nokavējis,” saka Laila, izrādes apmeklētāja, lubāniete.

Izrāde veidota pastaigas formātā, mērojot Marijas ceļu – no tolaik kantora ēkas pilsētas centrā līdz upei. “Man patīk, ka var pastaigāt, jo citreiz nosēdēt ir neērti un bail pakustēties, patīk arī būt pie dabas,” pauž Vineta, izrādes apmeklētāja.

“Tas no aktieriem prasa daudz, jo ir pilsētvide. Traktori šovakar īpaši daudz motobraucēju, arī iedzīvotāji dažkārt iesaistās, tad ir jāsaprot, vai reaģēt vai nereaģēt,” pauž Ilze Kraukle, Marijas lomas atveidotāja.

Taču izrādes pamatā ne tikai stāsts par neparasto profesiju, bet arī pārdomas par mūsu attiecībām ar dabu un laika ritējumu. “Pagājušajā gadā fināla aina bija tur, kur tagad ir būvlaukums. Tad jautājums - vai daba pēc mums paliks -, ir vēl saasinātāks,” saka Ilze Kraukle.

 “Man vienu brīdi gribējās raudāt. Sajutu mūžības elpu, domāju, kas esmu tagad, kas bija pirms un kas būs pēc manis,” pauž Vineta, izrādes apmeklētāja.

Jāpiebilst, ka skatītāju lielās intereses dēļ šoruden plānotas vēl divas papildizrādes.