Pašvaldība pagaidām tikai sekos līdzi, kā attīstās situācija ar lapsu ģimeni Valmierā

Par lapsu ģimeni ziņas valmieriešu vidū strauji izplatījās aizvadītās nedēļas nogalē. Ne viens vien arī devās aplūkot mazos lapsēnus, kuri visai bezbailīgi rotaļājas cilvēku acu priekšā, kāds arī paguvis iemūžināt lapsēnu mammu, kura bieži manīta klīstam tuvākajā apkārtnē. Viņa arī jau paviesojusies kādā privātmājas pagalmā, vēl kādam izdevies nofilmēt, kā lapsa zobos nes vistu.

Tieši tas arī rada satraukumu daudzu valmieriešu vidū, ka, mazajiem lapsēniem pieaugot, šādas situācijas var būt ar vien biežāk.

Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa saka: “Patiesībā šis ir pirmais tāds gadījums, kad burtiski acu priekšā varam vērot lapsu ģimeni ar maziem lapsēniem. Līdz šim ir bijusi informācija, ka ir lapsas pilsētā, mēdzam saņemt informāciju par citiem dzīvniekiem. Protams, tā ir liela bebru populācijā, kas dzīvo Gaujā un Gaujas attekās. Tie arī citi dzīvnieki – stirnas, aļņi, pat lācis Valmieras tuvumā bijis.”

Lai arī ir bijis gadījums, kad lapsa no kādas privātmājas pagalma aiznesusi vistu, pagaidām gan pašvaldība neplāno iejaukties lapsu ģimenes ikdienā.

Līga Bieziņa pauž, ka, kamēr lapsēni ir vēl mazi, pašvaldība nekādas darbības saistībā ar ģimeni netiek plānotas veikt. Tas, kas tiek darīts, novēro situācijas attīstību un dzīvnieku uzvedību. Ar laiku situācija kļūs apgrūtinoša – būs jādomā par lapsu pārvietošanu.

Valsts meža dienesta (VMD) speciālists piebilst, ka, ja savvaļas dzīvnieks rada apgrūtinājumus, pašvaldība var lemt par to pārvietošanu ārpus pilsētas, bet visas darbības ir jāsaskaņo ar dienestu. Šajā gadījumā, ņemot vērā, ka lapsu ģimenes dzīvesvieta ir blakus mežam, pastāv arī iespēja, ka pēc laika tās pašas dosies prom - citas dzīves vides meklējumos. Pagaidām cilvēkiem ir ar tām jāsadzīvo. Galvenais - nesākt pašiem tās pieradināt pie šīs vietas.

Iedzīvotāji ir aicināti arī pieskatīt savus mājdzīvniekus, neļaut tiem brīvi klaiņot apkārt. Nevajadzētu arī atstāt brīvi pieejamu pārtiku, kā tas mēdz būt, piemēram, mājas pagalmā to atstājot savam sunim vai kaķim. Un ļoti svarīgi, lai cilvēki nemēģinātu paši lapsu ģimeni kaut kā dzīt prom, kā citādi tām nodarīt pāri. Pilsētā medības ir aizliegtas, jebkura medījamā dzīvnieka patvaļīga ķeršana, sagūstīšana vai tiek veiktas citas darbības, var tikt uzskatītas par nelikumīgām medībām, par ko pienākas administratīvā vai kriminālatbildība.


Foto: Emvats Mosakovskis