Pašvaldībām nav iespēju izvietot bēgļus vietvaru īpašumos; likums nav sakārtots

Latvijā ieradušies vairāk nekā 26 tūkstoši Ukrainas kara bēgļu, no tiem nepilni desmit tūkstoši izmitināti pašvaldību nodrošinātajās dzīves vietās. Pārējie patvērumu raduši pie radiem, draugiem vai brīvprātīgajiem. Izrādās - likums pašlaik no kara bēgošos neļauj izmitināt pašvaldībām piederošos dzīvokļos. Tas rada problēmas bēgļiem daudzās vietvarās. Ar šādu situāciju saskārusies arī kāda Valmieras novada Sedas iedzīvotāja.

Valmieras novada Seda savulaik celta vismaz 4000 iedzīvotājiem, bet šobrīd šeit dzīvo vien aptuveni tūkstoš ļaužu. Mazpilsētā netrūkst brīvu gan pašvaldības, gan arī privāto dzīvokļu, tāpēc arī, sākoties karam Ukrainā, Sedā dzīvojošā Viktorija nolēmusi - jāpalīdz tur mītošajiem radiem un draugiem. “Es paņēmu telefonu, visiem no Ukrainas rakstīju: “Brauciet pie mums! Mums gandrīz tukša pilsēta stāv, ar tukšiem dzīvokļiem. Brauciet, kaut ko izdomāsim! Paliksiet pie manis, pēc tam kaut kā lietas sakārtosim!.”” saka Viktorija Brjuņina, Sedas iedzīvotāja.

Viktorija ar savu ģimeni - vīru un diviem bērniem - Sedā mitinās trīsistabu dzīvoklī. Marta sākumā viņas aicinājumam atsaucās vīra māsa ar dēlu. Pavisam drīz no Kijivas ieradās arī draudzene ar divām meitām. Viktorija Brjuņina: “Domājām - viss sakārtosies. Viss būs labi - nedēļu, divas, trīs padzīvosim.”

Nu jau teju pusotru mēnesi trīsistabu dzīvoklī mājo deviņi cilvēki, kā arī suns un kaķis. Viktorija atbraukušajiem palīdzējusi nokārtot visus nepieciešamos dokumentus un vērsusies pie pilsētas pārvaldnieka, tālāk vietējā apvienībā, visbeidzot arī Valmieras novada domē ar lūgumu ierādīt pašvaldības dzīvoklī Sedā bēgļiem no Ukrainas. Cilvēki par dzīvokli gatavi maksāt arī īri, segt komunālos maksājumus, bet skaidru atbildi Viktorija pagaidām nav saņēmusi. “Es nezinu, pie kā vērsties tālāk. Es līdz pašvaldībai aizgāju. Uz kurieni tālāk man jāiet prasīt? Lūdzu, pēc iespējas ātrāk, jo tomēr mums veidojas rindas uz tualeti.”

Ģimene meklējusi iespējas dzīvokli īrēt, bet cilvēkiem no Ukrainas Sedā neviens nav atsaucies. Oficiālu iesniegumu par pašvaldības dzīvokļa piešķiršanu Viktorija Valmieras novada domei iesniegusi aizvadītajā nedēļā. Strenču apvienības vadītājs ReTV Ziņām skaidro, ka pašlaik bēgļi no Ukrainas nav to personu vidū, kuri likumā noteiktā kārtībā var pretendēt uz pašvaldības dzīvokļiem. Šis jautājums neesot atrisināts valstiskā līmenī, tāpēc Valmieras novada dome šai situācijai meklējot savu risinājumu. “Top pašvaldības domes lēmums. Šodien vienojos ar vadību, ka sasaucam ārkārtas domes sēdi. Šis jautājums tiks likts kā ceturtdienas ārkārtas sēdes vienīgais jautājums. Pēc šī lēmuma būs juridiski atrisināts veids, kā piešķirt šiem cilvēkiem dzīvokli,” uzsver Jānis Pētersons, Strenču apvienības pārvaldes vadītājs.

Ministrijām nācās krietni skaidroties savā starpā, kura ir atbildīga, lai šādu jautājumu varētu sakārtot jau valstiskā līmenī. Iekšlietu ministre Marija Gulubeva uz ReTV uzdoto jautājumu atbildi sniegt nespēja. Likums šobrīd nosaka, ka pašvaldības dzīvokļus drīkst piešķirt maznodrošinātām personām ar bērniem, invalīdiem, politiski represētām personām, bāreņiem, personām, kuras izcietušas sodu, kā arī pašvaldībai ir tiesības paplašināt personu loku, kuras ir tiesīgas pretendēt uz pašvaldības dzīvokli. Tikmēr Strenču apvienības pārvaldes vadītājs sola, ka nākamās nedēļas sākumā Viktorijas radi un draugi no Ukrainas jau varēs ievākties pašvaldības dzīvoklī turpat Sedā. Pašvaldība potenciāli bēgļu izmitināšanai Sedā varētu sagatavot vēl vismaz piecus līdz sešus pašvaldībai piederošus dzīvokļus.