Pašvaldībās apjukums, kādus kultūras pasākumus drīkst rīkot

Nu jau ceturto dienu atļauts rīkot kultūras pasākumus. Spraiga kultūras dzīve vasarās parasti rit laukos un mazpilsētās, kur pasākumu rīkotāji visbiežāk ir pašvaldības. Taču aktuālajās afišās rakstītais liecina - ne visi laicīgi pielāgojušies jaunajiem noteikumiem.  

Ludzā Jāņus bija paredzēts atzīmēt ar koncertu uz ezera. Skatītāji to varētu klausīties no krasta, bet dziedātāji - muzicētu uz plosta. Nedēļu pirms pasākuma, tas atcelts. “Vienu dienu man zvana priekšsēdētājs un saka, ka ir saņemta vēstule no producentu asociācijas. Teikts, ka Smiltene un Ludza pārkāpj visus noteikumus, rīko šāda veida pasākumus. Mēs drusciņ apjukām,” pauž Valentīna Razumovska, Ludzas Tautas nama direktore.

Runa ir par Latvijas Pasākumu producentu asociācijas 9. jūnijā sūtīto vēstuli, kurā paustas bažas, ka “vairākas pašvaldības plāno organizēt Līgo svētkiem veltītus pasākumus, pārkāpjot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības noteikumus”.

Latvijas Pasākumu producentu asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Ērglis-Lācis saka: “Šie konkrētie pasākumi, kurus mēs minējām kā piemērus, tas bija tikai tāpēc, ka tie bija pirmais, uz ko mēs uzdūrāmies sociālajos medijos. Šādi pasākumi bija plānoti, un es domāju, ka varbūt vēl ir plānoti diezgan daudzās pašvaldībās. Mēs galvenais negribam izskatīties pēc Grinča, kas grib nolaupīt Līgo svētkus, absolūti, nē.”

Ludzā organizatori nobijās - koncertu uz ezera atcēla. Smiltenē Līgo vakara pasākums notiks. “Pēc vēstules saņemšanas mēs sapratām, ka šim pasākumam jāpievēršas daudz nopietnāk. Sākās milzīgs darbs, lai saprastu, kā pasākumu vispār varam noorganizēt. Runājām ar Smiltenes novada pašvaldības policiju, ar Kultūras ministriju, ar SPKC. Ļoti daudz zvanījāmies, bet sapratām, ka ir veids, kā pasākumu varam realizēt,” stāsta Anda Avota, Smiltenes novada Kultūras centra vadītāja.

Smiltenē Līgo vakarā mūziku baznīcas laukuma varēs klausīties gan vakcinētie, gan pārslimojušie, gan tie, kas varēs uzradīt negatīvu Covid-19 testu. Pašvaldībai tas nozīmējis vien to, ka apkārt pasākuma norises vietai jāuzliek žogs, tā laikā būs jāstrādā vairāk darbiniekiem. Taču arī Smiltenē uzsver - apjukums bija liels, jo, atšķirībā no koncertzālēm un teātriem, šādiem pasākumiem pilotprojektu nebija.

Ludzā plānotais koncerts uz ezera, visdrīzāk, gan tomēr notiks. To rīkos vēlāk - jūlija sākumā -, taču vispirms jāatrisina neskaidrības. Iespējams, būs jāatrod arī papildus finansējums.