Pašvaldībās atšķirīga nostāja par uguņošanu Vecgada vakarā

Rīkot vai nerīkot Jaunā gada sagaidīšanas salūtu – šis jautājums šogad raisījis plašas diskusijas iedzīvotāju un pašvaldību starpā. Daļa vietvaru uguņošanu nerīkos, lai trokšņi nebiedētu bēgļus no Ukrainas. Tikmēr citas pašvaldības uzskata, ka kopīgu svētku mirkli cilvēkiem nedrīkst atņemt un arī iepriekš aptaujātie ukraiņi svinībām labprāt pievienošoties. 

Vienā no Valmieras pilsētas laukumiem alpīnisti šodien no sastatnēm sāk veidot pamatni vides mākslas objektam, uz kura sienām gadumijā būs vērojams multimediāls gaismu šovs. 

Valmieras novada pašvaldība gadu mijā salūtu nerīkos, šādi solidarizējoties ar neformālo Latvijas Lielo pilsētu asociācijas vienošanos un atbalstot Ukrainas kara bēgļus. 

Valmieras kultūras pašvaldes vadītājs Toms Upners ReTV bilst, ka gaismu šovs iedzīvotājiem prieku sagādās trīs vakarus, kamēr uguņošana ilgtu vien 10 līdz 15 minūtes pašā gadumijā. “Mēs varam atrast citas formas, kā sagādāt prieku. Katram sava izvēle. Mūsu ceļš ir šogad solidarizēties un atbalstīt ukraiņu tautu, un aicinām visus skatīties multimediālu instalāciju.”

Arī Daugavpilī Jauno gadu sagaidīs bez centrālās uguņošanas. Šeit, pilsētas galvenajā laukumā, mūzikas pavadībā notiks lāzeršovs. Līdzīgi kā 18. novembra svinībās. Daugavpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītājas vietnieces p.i. Diāna Soldāne: “Salūts nav videi draudzīgs. Arī tas, ka, aptaujājot iedzīvotājus, guvām pozitīvās atsauksmes, ka lāzeršovs bija laba alternatīva.”

No salūta gan nav atteikusies Ventspils. Šeit gan veikta Ukrainas kara bēgļu aptauja, vairāk nekā 80% no viņiem atbalsta Jaunā gada uguņošanu pilsētā. Ukraiņu kara bēgļu koordinatore Ventspilī Irina Gubarčuka saka: “Ir cilvēki, kuri uzskata, ka salūta skaņa var atstāt uz mums, ukraiņiem, kādu iespaidu. Es domāju, ka tā varētu būt, ja tā skaņa ir negaidīta. Ja tam salūtam mēs gatavojamies jau ilgi, gaidām svētkus, kopā ar ģimeni dodamies vērot salūtu. Es ceru, ka tas ienesīs tikai prieku un pozitīvas pārmaiņas mūsu dzīvē.”

Aizkrauklē gadumijas salūtu rīkos kāda privātpersona par saviem līdzekļiem. Pašvaldības budžetā līdzekļi raķetēm nebija atvēlēti, taču iedzīvotāji aptaujā pauda, ka uguņošanu Jaunajā gadā vēlas redzēt. “Cik tas salūts liels būs, es nezinu. Vai viņš būs lielāks kā mums ierasts, jo citus gadus, kad pati pašvaldība rīkoja, mēs bijā diezgan pieticīgi. Mēs kā pašvaldība savus finanšu resursus neieguldām vispār. Tas, ko nodrošinām, ir drošība, salūta sagatavošanās, izšaušanas un aizvākšanas prom laikā,” saka Aizkraukles novada sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Arvis Upītis.

Salūts būs arī Siguldā. Šajā pašvaldībā noteikts, ka pirotehniku tās teritorijā drīkst izmantot tikai vienu stundu gadā – pašā gadumijā. “Arī ar Ukrainas iedzīvotājiem neformālās sarunās nav tāds noraidošs viedoklis, ka, nē, jo viņi paši arī ļoti mēģina integrēties mūsu pasākumos, mūsu aktivitātēs,” saka Siguldas novada pašvaldības priekšsēdētāja Līga Sausiņa.

Publiska uguņošana Jaunajā gadā notiks arī Rezeknē un Ogrē, savukārt Liepājā paredzēti svētku koncerti un gaismu efekti. Atbalsot ukraiņus, gaismu performance Jaungada naktī notiks arī Cēsīs. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik