Pašvaldības nespēj vienoties par iemaksām atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā ''Piejūra''

Piejūras reģionā, lai izveidotu atkritumu savākšanas un apsaimniekošanas sistēmu, kuras izmaksas bija vairāk nekā 10 miljoni eiro, atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra” pirms piecpadsmit gadiem iesaistījās Kohēzijas fonda finansētā projektā. Jāpiebilst, pašvaldība aizņēmās līdzmaksājumu 2,5 miljonu eiro vērtībā no “Swedbank”. Lai segtu saistības, uzņēmuma pamatkapitālā tagad nepieciešams ieguldīt nedaudz vairāk kā divus miljonus eiro.

Normunds Rečs, Tukuma novada domes priekšsēdētājs, uzsver, kapitālsabiedrībai, kurai gada apgrozījums ir ap trīs miljoniem eiro, kā arī kopējā mantas vērtība pārsniedz 11 miljonus, ir nepietiekams kapitāls. Viņš piebilst, ka šāds stāvoklis esot bijis ilgstoši. Kreditors esot norādījis, ka pamatkapitāls būtībā ir zem 10 tūkstošiem eiro.

Deviņas pašvaldības – uzņēmuma kapitāldaļu īpašnieces. Protams, ne visas ir gatavas ieskaitīt naudu uzņēmumā, kuram uzsākti divi kriminālprocesi. Jāpiebilst, viens no pārkāpumiem, ir pretlikumīgas darbības iepriekšējās valdes laikā, taču otrs – atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumi, izvairīšanās no Dabas resursu nodokļu nomaksas.

Jūrmalas pašvaldība savas kapitāldaļas uzņēmumā vēlas pārdot, bet pašreiz to neatbalstot kreditors. Kandavas novada dome lēmusi uzņēmumā naudu neieguldīt, jo gandrīz 140 000 eiro pašreiz esot pārāk liela summa neparedzētiem tēriņiem, kā arī neesot pārliecības, ka nauda tiešām tiks iztērēta aizdevuma atmaksai.

Kandavas novada domes priekšsēdētāja Inga Priede uzsver, ka nepieciešams rūpīgās pārraudzīt savu saimniecību, kā arī jāstrādā godīgi. “Man liekas, ka tur nav kaut kas tīrs šajā visā darbībā, un vēl mums jau nav arī nekāda dižā teikšana. Mums ir tikai 6,42 procenti kapitāldaļu, bet Tukumam - 18 procenti,” viņa piebilst.

Šodien Tukuma novada deputāti lems par līdzdalības palielināšanu uzņēmumā. Visticamāk, ka šāds lēmums netikšot pieņemts. Normunds Rečs pauž, ka visas saistības pilnā apmērā netiks segtas attiecībā pret kredīta iestādi. Segti tiks mazākie kredīti, dabas resursu nodokļu parāds, kā arī daļa no Kohēzijas fonda ņemtā kredīta.

Meklēs iespēju ar atlikušo summu pārkreditēties, kas nebūšot viegls process, jo uzsākti kriminālprocesi. Tukuma novada priekšsēdis gan uzskata, ka uzņēmumam ir visas iespējas atveseļoties, kā arī attīstīties. Jāpiebilst, uzņēmums dibināts 2005. gadā, apvienojoties toreizējiem Tukuma un Talsu rajoniem, kā arī Jūrmalas pilsētai.