Pašvaldībās nonāk skolām paredzētie datori

Visas Latvijas pašvaldības līdz gada beigām saņems skolēniem paredzētos vairāk nekā 25 tūkstošus valsts iepirkto datoru. Jau nākamgad tie nonāks 7. līdz 9. klašu audzēkņu rokās. Pašlaik pašvaldību un skolu uzdevums ir saprast, kā šīs ierīces bērniem sadalīt un kā izmantot mācību procesā. 

Gulbenes novada vidusskolas 7. klases audzēkņi informātikas stundās pamazām apgūst, kā strādāt “Google” ekosistēmā, jo pašvaldībām nupat piegādātajos datoros ir “Chrome” operētājsistēma. Darbs šajā vidē tomēr nedaudz atšķiras no bērniem tik ierastā “Microsoft Windows”. 

Datorikas skolotāja Dina Tiltiņa ReTV skaidro, ka, viņasprāt, skolām paredzētie datori būs piemēroti darbam dažādās tiešsaistes programmās un informācijas meklēšanai. “Gribētos teikt, ka varēja būt labāks aprīkojums, kaut vai tāda neliela nianse kā skārienjūtīgais ekrāns, kas būtu vairāk vēlams.”

Gulbenes novadā pašvaldība ir saņēmusi 64 jaunos datorus, līdz gada beigām plānots piegādāt vēl 191. Katras skola ziņā būs lemt, kā portatīvās ierīces mācību procesā izmantos. Gulbenes novada Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe Aiga Vagule: “Ideja mums ir, ka “Dators katram skolēnam” nevis pieder, bet ir pieejams. Tad jāizdomā katrai skolai, vai to darīs tā, ka izdalīs katram skolēnam datoru, kas šobrīd nozīmē, ka katram īsti nepietiks, jo iepirkums šobrīd nav 100%. Vai otrs mums būs, ka datori būs bibliotēkā kā grāmatas, kas ir pieejamas uz konkrētu stundu.”

Gulbenes novada pašvaldībā vēl norāda: ja skola jaunos datorus bērniem nodos personīgai lietošanai, tad tie obligāti ir jāapdrošina. Ja tie glabāsies mācību iestādēs, jādomā, kā tos regulāri uzlādēt. Arī Valmieras novada pašvaldība ir saņēmusi 71 datoru, kopumā līdz gada beigām novadā nonāks 706 datori. Pašvaldības IT speciālists vērtē, viņaprāt, iekārtu veiktspēja darbam stundā būšot pietiekama. “Šiem datoriem nāk līdzi “Google” licencīte, kas palīdzēs centralizēti un ļoti labi šos datorus apkopt. Par lādēšanu – skolās būs jāizdomā, kaut kāds stūrītis jāvelta, jāizdomā par elektrības pieslēgumu. Ja gribēsies mobilu datorklasi, tad ir vērts padomāt par uzlades skapjiem vai koferiem,” norāda Valmieras novada pašvaldības Informācijas tehnoloģiju centra vadītājs Aleksandrs Jukums.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Ilona Platonova saka, ka, iegādājoties datorus, galvenais mērķis bija nodrošināt viedierīču pieejamību skolēniem stundās, lai pedagogiem ir vieglāk strādāt. Šoreiz kopējais budžets bija 10 miljoni eiro. “Mēs aizvien esam nopirkuši tikai 41% no bērnu skaita, kas mums 7. līdz 9. klašu grupā mācās. Plus skārienjūtīgos ļoti labprāt redzētu mazākiem bērniem, kuriem šī vajadzība tiešām ir krietni lielāka. Lielākais iebildums no pedagogiem bija, ka fizikā, ķīmija, matemātikā grūti veikt piezīmes. Formulas rakstīt grūti bez skārienjūtīgā. Tajā pašā laikā apzināmies, ka daudziem ir viedtelefoni, uz kuriem viņi veic dažādas piezīmes. Mēs pilnībā nespēsim pāriet uz digitālu mācīšanos, tas nav mērķis šobrīd.”

Nākamajā gadā datoru iegādai skolēniem atvēlēti aptuveni 11 miljoni eiro. Ierīces paredzētas bērniem no sociālā riska grupām un tās proporcionāli sadalīs tām pašvaldībām, kuru izglītības iestādēs ir vairāk skolēnu no trūcīgām un mazturīgām ģimenēm.


#SIF_NVZ2022