Pašvaldības sāk atbrīvoties no padomju varas pieminekļiem

Kamēr varas gaiteņos vēl tikai lemj, ko darīt ar pieminekli Uzvaras parkā, 26. aprīlī Ogrē demontēts viens no padomju okupācijas režīma pieminekļiem. Līdzīgi plāni ir arī Mārupes novadā.

Pašā dienas vidū Ogres novada Madlienā sākās okupācijas pieminekļa demontāža. Tajā iecirsti vārdi “1944. gada 26. septembrī padomju armija atbrīvoja Madlienu no vācu fašistiskajiem iebrucējiem”. Šo vairākas tonnas smago laukakmeni turpmāk iecerēts izmantot kā pamatu ceļa stiprinājumam. “Beidzamais laiks to darīt. Tā sarkanā sērga ir pārāk tālu mūsos iegājusi. Mana māte, mans onkulis ir nogalināts, kad nāca iekšā sarkanā armija,” saka Andris Miķelsons, Madlienas iedzīvotājs.

Kopumā Ogres novadā plānots likvidēt piecus padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņus - vēl vienu Madlienā, kā arī Ikšķilē, Tomē un Lauberē. Ar šādu rīcību pašvaldība vēlas paust nosodījumu Krievijas agresijai pret Ukrainu. Ogres novada domes priekšsēdētājs (NA) Egils Helmanis: “Kas notiek Ukrainā, tas nav pieļaujami. Ukrainas karš ir arī mūsu karš. Okupantus, kas atbrīvoja mūsu zemi, izsūtīja mūsu vecākus uz Sibīriju, nedrīkst saukt par atbrīvotājiem. Nav šeit atbrīvotāju pieminekļu, nav šeit atbrīvotāju kulta vietas.”

Tikmēr arī Mārupes novada pašvaldība, reaģējot uz notikumiem Ukrainā, lēmusi par Skultes ciemata padomju lidmašīnas aizvākšanu. Šī lidmašīna ir kā atgādinājums padomju laikiem - tas ir padomju reaktīvais bumbvedējs “IL-28”, bruņots ar lielgabaliem un aviobumbām. “Kopējais noskaņojums ir tāds, ka šāda eksponāta - principā vēstures -, īstā vieta būtu muzejs, jo tas ir tāds muzejeksponāts. Mārupē ir ļoti atbilstoša situācija, ka tieši novadā atrodas Aviācijas muzejs,” norāda Elīna Brigmane, Mārupes novada pašvaldības pārstāve.

Mārupes pašvaldības deputāti vēl lems, ko darīt ar pārējām līdzvērtīgas nozīmes padomju laika liecībām novadā. Savukārt militāro bumbvedēju uz Aviācijas muzeju plānots pārvest tuvākā mēneša laikā. “Tā Skultes lidmašīna būtībā ir unikums. Drausmīgi izskatās. Kad pirmo reizi aizbraucu, domāju, ka izskatās kā pirms 30 gadiem padomju Latvijā. To vajadzētu pārcelt,” pauž Velga, Skultes ciema iedzīvotāja.

Šobrīd Latvijā vēl atlikuši vairāki simti dažādu padomju okupācijas varas pieminekļu un piemiņas vietu, kas nav iekļauti īpaši aizsargājamo statusā. Tie atrodas gan valsts, gan pašvaldību pārziņā, gan uz privātām zemēm. Vienota apkopota saraksta, cik un kur precīzi tie atrodas, nav. Nav arī vienota koncepta, ko ar tiem iesākt vispār. Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve Sandra Zirne: “Tur jāvērtē, ko tas nozīmē vietējiem cilvēkiem, vēsturi no savām lapaspusēm neizdzēsīsim, nekādā gadījumā. Tā ir tāda, kā ir, bet - vai to visu vajag izcelt īpaši. Šī brīža politiskajos notikumos, protams, ka tās neglaimo.”

Tas ir katras pašvaldības uzdevums izlemt un saprast, ko ar šīm padomju laika liecībām darīt tālāk, uzskata Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, kas nepieciešamības gadījumā gatava sniegt savu viedokli un piesaistīt speciālistus konsultācijām.  


#SIF_NVZ2022