Pašvaldību deputāti savu darbu domju sēdēs nelabprāt atklāj sabiedrībai

Jebkurš iedzīvotājs var piedalīties pašvaldību domju sēdēs – tā noteikts likumā. Pandēmijas laikā pulcēties klātienē nav ieteicams, tādēļ jāmaina formas, kā sekot līdzi savu priekšstāvju darbam attālināti. Vai un kā tas notiek realitātē?

Daugavpils novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins saka: “Deputātu pieņemšanas mums tagad arī ir “Zoom” platformā. Katram deputātam sava “Zoom” platformiņa, kaut kāda stunda dodas. Lai tiem, kas vēlas, bet nevar satikties klātienē, bet ar šo tehnoloģiju palīdzību varētu sazināties ar cilvēkiem.”

Daugavpils novadā “Zoom” platforma tiek izmantota arī, lai organizētu domes un komiteju sēdes. Šai pašvaldībai ir iespaidīgs video tehniskais nodrošinājums un štata darbinieks-operators. Tomēr solis tālāk, video reāla pārraidīšana tiešraidē, nav sperts.

“Tas, ko jūs šodien redzat, tapa tikai kādu mēnesi atpakaļ. Tās visas kameras un televizoru atnesām, lai priekšā sēdošajiem nav jāgrozās. Daudzi ziņotāji ir attālināti,” pauž Arvīds Kucins.

Tiešraidē domes mājas lapā vai sociālo tīklu kanālos sēdes translē vien retā pašvaldība Latvijā. Latgalē, piemēram, tās ir Daugavpils pilsētas un Rēzeknes novada domes. Tātad - divas no 21. Lai veicinātu atklātību pašvaldībās, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jaunajā pašvaldību likumā vēlas noteikt, ka video gan ne tiešraidē, bet ierakstā, būtu obligāta prasība visām vietvarām.

“Te joprojām mums vēl ir diskusija, līdz ar to mēs šobrīd vēl iebilstam pret to, ka obligāts pienākums būtu šis te video formāts. Mēs redzam, ka tas prasīs lielākas izmaksas uz šo te tehnoloģiju piemērošanu,” uzsver LPS padomniece juridiskajos jautājumos Kristīne Kinča.

Arī ar šobrīd spēkā esošo prasību - audioieraksta publicēšanu - ne visiem klājas raiti. Piemēram, Zilupes novadā VARAM savulaik jau aizrādīja, jo audioieraksti domes mājas lapā nebija pieejami. Arī ReTV novēroja, ka vēl šīs nedēļas sākumā, tos noklausīties nevarēja. 

Zilupes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Vaļdens: “Diemžēl tā sanāca, ka tuvāko pēdējo divu dienu laikā bija tehniskie darbi, kas saistīti ar mājas lapas pārstrādi, aktualizāciju un atjaunošanu. Tieši tāpēc jums arī nesanāca tos audioierakstus redzēt, bet tagad viss ir nokārtots.”

“Mēs katru mēnesi nepārbaudām pašvaldību mājas lapas, paļaujoties, ka likumā noteiktais katram jāzina, jāievēro. Bet ir bijušas arī sūdzības mums, un tad gan mēs vēršamies pašvaldībā ar lūgumu nekavējoties sakārtot šo jautājumu,” atzīst Ilze Oša, VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos.

Zilupes novadā domes sēdes norit klātienē. Domē izrēķināts, ka visi deviņi deputāti var atrasties vienkopus sēžu zālē, savukārt ziņotāji telpā ienāk tikai uz sava jautājuma nolasīšanu. Ja kāds iedzīvotājs izrādītu interesi tajā piedalīties, domes priekšsēdētaja vietnieks sola, ka tad deputāti meklētu lielāku telpu. Te gan jāsaka - atsaucība arī no iedzīvotājiem apmeklēt domju sēdes nav liela.