Patstāvīgu ģimenes ārstu Strenčos neizdodas atrast jau vairāk nekā gadu

Jau vairāk nekā gadu Strenčos nav izdevies atrast patstāvīgu ģimenes ārstu. Šobrīd gan rasta iespēja, ka mazpilsētas iedzīvotājiem veselības aprūpi reizi nedēļā uz pāris stundām sniegs ārsts no Valmieras, tomēr tas nav ilglaicīgs risinājums. Nacionālajā veselības dienestā atzīst, ka motivēt jaunos ģimenes ārstus strādāt laukos kļūst aizvien sarežģītāk.

Vēl līdz pērnā gada beigām pacientu aprūpi Strenčos nodrošināja ģimenes ārste no kaimiņu pagasta, kura šim darbam 2021. gada sākumā piekrita vien uz dažiem mēnešiem. Mediķe ReTV atzīst, lai gan prakse šeit nav liela, pandēmijas apstākļos darāmā tomēr ir daudz, tāpēc savienot darbu vairākās vietās kļuvis pārāk grūti. “Tur ir šauras telpas priekš ģimenes ārsta prakses, laukos mums visiem ir daudz lielākas. Par pārējo es neņemšos gana daudz komentēt, jo man liekas prakse kā prakse, slimnieki kā slimnieki,” saka Inese Veršelo, ģimenes ārste.

Šo ģimenes ārsti, kura Strenčos bija tikai uz laiku, vietējie ļaudis jau bija pieņēmuši, jo vēl pirms gada nācās šķirties no citas dakteres, kura praksi atstāja par labu darbam kaimiņu pilsētā, krietni lielākā ārsta praksē. Mazpilsētā uzrunātie cilvēki ReTV atzīst - ģimenes ārsts šeit ir ļoti nepieciešams. “Brauca ļoti laba daktere, bet par maz. Tak šodien pat, ja vecam cilvēkam paliek slikti, nav kas sniedz palīdzību, gaidi divas nedēļas rindā, tikmēr viss ir pārgājis vai esi jau nomiris,” saka Vija Pakalne, Strenču iedzīvotāja.

Strenčos satiekam kādu iedzīvotāju no aptuveni 25 kilometrus attālajiem Kārķiem. Viņš stāsta, ka arī šeit neesot ģimenes ārsta. “Cilvēkiem jābrauc uz Rūjienu, Valku. Tas aizņem pus dienu, tāda situācija nav normāla,” pauž Varis Juškevičs, Kārķu pagasta iedzīvotājs.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) ReTV skaidro: ārsta praksē Strenčos šobrīd reģistrēti ap 800 pacientu, tikmēr Kārķu pagastā - nedaudz virs 500. Lai ārsts varētu segt visas izmaksas un arī nopelnīt, risinājums varētu būt abām vietām piesaistīt vienu ģimenes ārstu. “Kārķos dakterīte gados bija aizgāja projām, tad, apvienojot šo Strenču praksi un Kārķu pagasta praksi, būtu viena tāda normāla lieluma prakse,” pauž Sigita Alhimoviča, NVD Vidzemes nodaļas vadītāja.

Izrādot ģimenes ārsta prakses telpas, šim modelim piekrīt arī Strenču pagasta pārvaldes vadītājs. Viņš ReTV stāsta, ka kopā ar Nacionālo veselības dienestu un mediķu asociācijām uzrunāti vismaz padsmit ģimenes ārsti un arī rezidenti, kuri varētu šeit strādāt, bet līdz šim nesekmīgi. “Visi brīvie nodarbojas ar vakcināciju un vakcinācijas centriem, un viņiem nav brīvu brīžu, jo brīvos brīžus viņi strādā tur,” saka Jānis Pētersons, Strenču pagasta pārvaldnieks.

Pašvaldība jaunajam mediķiem turpat centrā piedāvā arī privātmāju, kurai teju kā nomainīts jumts. Kā uzsver Nacionālajā veselības dienestā, nodrošināta dzīves vieta un pilnībā aprīkota prakse vairs neesot gana liels bonuss, lai mazpilsētās un lauku pagastos piesaistītu jaunu speciālistu. “Lielākā daļa ģimenes ārstu grib strādāt Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā, Rīgas tuvumā. Tur lielākas iespējas,” pauž Sigita Alhimoviča.

Šobrīd ārsta praksē Strenčos pacientu zvanus pieņem administratore. Viņas uzdevums apkopot informāciju par cilvēkiem nepieciešamajiem medikamentiem, slimības lapām, kā arī veikti pierakstus pie ārsta, ar kuru šobrīd noslēgta vienošanās par pacientu pieņemšanu reizi nedēļā - uz laiku, kamēr atradīs pastāvīgu ģimenes ārstu.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik