Patvērumu meklēšanas centrā Liepnā, iespējams, izmitinās bēgļus no Baltkrievijas

Topošajā patvērumu meklētāju izmitināšanas vietā Alūksnes novada Liepnā nākotnē varētu izmitināt, piemēram, no Baltkrievijas režīma bēgošos, tiekoties ar vietējiem iedzīvotājiem skaidroja iekšlietu ministre Marija Golubeva. Vajadzība pēc šādas papildus vietas gan radās pērn, kad uz Baltkrievijas robežas pieauga migrantu skaits no austrumiem, no kuriem daļa Latvijā lūdza arī patvērumu.

Pirms trijiem mēnešiem tika paziņots, ka Liepnā, Alūksnes novadā veidos patvēruma meklētāju centra filiāli. Vietējie iedzīvotāji aizvien visai piesardzīgi uztver ieceri kādreizējās internātskolas kopmītņu ēku pielāgot šim mērķim. “Ko viņi te darīs, ko strādās, tukšā vietā. Mums Liepnai labi, ja tur sataisīs, bet no bēgļu puses, ko darīt, dzīvot, kā viņi iztiks,” saka Skaidrīte Ziediņa, Liepnas pagasta iedzīvotāja.

Liepnas pagasta iedzīvotāja Inese: “Prieks par to, ka sakārtos ēku, neies zudumā. Par to, ka kādam darbs.”

“Vienīgais aspekts, kas ir riska moments, ir drošības jautājums, kā pie tā turēsies un kā pie tā paliks, jo policijas iecirknis ir diezgan tālu,” saka Kaspars Bogomols, Liepnas pagasta iedzīvotāja.

Drošības jautājums un potenciāli atšķirīgā bēgļu kultūra satrauca arī citus sanākušos. Iekšlietu ministre Marija Golubeva mēģināja klātesošos mierināt, ka Liepnā izmitinās tikai tos, kuri likumīgi ir lūguši patvērumu Latvijā, bet kuru izmitināšanai trūkst vietas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārraudzībā (PMLP) esošajā centrā “Mucenieki”. “Kas nav tādi, kuri nāk caur mežu, mēģina nelikumīgi nonākt mūsu valsts teritorijā, kas, kā redzat televīzijā, met akmeņus uz robežsargiem, tādi cilvēki šādos centros netiek izmitināti. Tie cilvēki, kas brauca no Irākas un mēģināja caur Baltkrieviju ienākt, mēs viņus gandrīz neredzam pie mums, pie robežas, tagad ir maz mēģinājumi no viņu puses,” saka Marija Golubeva. 

Šeit varētu nokļūt, piemēram, arī tie, kuri vēlas patverties no Baltkrievijā valdošā režīma. “Var gadīties, ka arī tur, ja situācija turpinās pasliktināties, iespējams, ka no turienes nāks patvēruma meklētāji,” saka Marija Golubeva.

Cik noslogota varētu būt izmitināšanas vieta attālajā Liepnā, ministre gan nevarēja atbildēt. Kā liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati, pašlaik no 400 vietām “Muceniekos” aizpildītas ir 108. Puķe ReTV Ziņām pastāstīja, ka vienīgā reize, kad centrā vietas trūka, bija pērn augustā. “Mums bija cilvēki no Baltkrievijas, gan cilvēki no Baltkrievijas robežas, tad bija šāda situācija, daļu no patvēruma meklētājiem izmitinājām Iekšlietu ministrijas ēkā “Dzintaros”,” pauž Madara Puķe, PMLP pārstāve.

Tad arī radās iecere meklēt vēl kādu vietu, kur nepieciešamības gadījumā izmitināt patvēruma meklētājus. Pēc ilgiem meklējumiem izraudzītas telpas Alūksnes novada Liepnā. Tur kādreizējās skolas internāta ēkā būšot 250 vietas. Lai namu pielāgotu nepieciešami 700 tūkstoši eiro, kurus plānots rast Eiropas fondos. Darbus šeit iecerēts sākt rudenī un pabeigt nākamā gada pavasarī. Iestādē būšot vismaz piecus līdz desmit darba vietas vietējiem iedzīvotājiem. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik