Patvērumu meklētāju centrā “Mucenieki” nemieri nav atkārtojušies

Jau gandrīz divus mēnešus uz Latvijas-Baltkrievijas robežas teju ikdienu ir mēģinājumi nelikumīgi šķērsot mūsu valsts robežu. Kopš ārkārtējās situācijas aizturēti gandrīz 400 trešo valstu pilsoņu. Vēl nesen izmitināšanas centrā izcēlās arī nemieri. Kāda ir situācija šobrīd?

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) atzīst – nemieri, kas pirms gandrīz divām nedēļām izcēlās patvēruma meklētāju izmitināšanās centrā “Muceniekos”, nav atkārtojušies. “Kopš vakardienas, patvēruma meklētāji, kuri atbilst trim konkrētiem kritērijiem, kas ir negatīvs Covid-19 tests, kas ir vakcinācija un “Mucenieku” ārsta atļauja, viņi drīkst atstāt centra teritoriju,” saka Madara Puķe, PMLP pārstāve.

Jāpiebilst, iemītnieku nemieri esot izcēlušies centrā ieviestās Covid-19 karantīnas dēļ. Pārvaldē saka - Covid-19 izplatību centrā ir izdevies ierobežot, joprojām noris profilaktiska testēšana. “Šobrīd kopumā karantīnā ir 24 personas, desmit no tām ir Covid-19, 14 ir kontaktpersonas. Kopš karantīnas sākuma, vēl aptuveni 10% ir izvēlējušies vakcinēties. Tā kā situācija nav vairs tik bēdīga. Šeit pie mums bija ieradies SPKC pārstāvis, kurš patvēruma meklētājiem pastāstīja visu par un ap Covid-19, kāpēc ir nepieciešama karantīna,” pauž Madara Puķe.

Centrā kopā pašreiz atrodas 270 migranti, no kuriem aptuveni puse ir vakcinēti. Lai arī situācija ir stabila, joprojām izmitināšanas vietā ik dienu strādā arī Valsts policijas (VP) un Zemessardzes darbinieki. “VP šeit jau ir no augusta sākuma, kad centrā ieradās liels daudzums patvēruma meklētāju. VP spēki šeit tika izvietoti preventīvi, lai nodrošinātu sabiedrisko mieru un kārtību. Zemessardze un papildus policijas spēki, protams, tika piesaistīti tad, kad sākās šie te neapmierinātības viļņi. Pakāpeniski spēki tiek samazināti,” skaidro Madara Puķe.

Pārvaldes pārstāve atzīst – tas, ka “Mucenieka” centra vadītājs Pēteris Grūbe iesniedzis darbnespējas lapu, kā arī vietnieka Edija Lamberta iesniegtais atlūgums, centra darbību neietekmē. “Darba gaitas pārvaldē viņš izbeigs septembra beigās. Šodien pienākumu izpildītājas amatā ir mūsu ilggadējā darbiniece Diāna Zālīte. Centra darbību tas nav ietekmējis itin nekā. Ir aptuveni pirms mēneši pieņemti vēl aptuveni deviņi darbinieki, lai stiprinātu “Mucenieku” kapacitāti,” skaidro Madara Puķe.     

Vienlaikus par izmitināšanas centru izsakās arī Iekšlietu ministrijā – Eiropas Komisija, iespējams, būtu gatava finansiāli atbalstīt “Mucenieku” kapacitātes celšanu. 


Foto: Protests Muceniekos, Jānis Zvērs