Pavāre brīvajā laikā darina ģipša olas ar dekupētiem ornamentiem

Lieldienās godā tiek celtas olas – pavasara saulgriežos mēs tās vārām un krāsojam, ripinām un kaulējamies, kā arī, protams, ēdam. Arī pavārei Ingunai Zauerei no Jēkabpils mājās ik gadu rotājas daudz krāsainu, skaistu olu, bet ne visas ir ēdamas.

Jēkabpiliete Ingunas Zaueres radītajās olās čaumalas vietā ir ģipsis, vidus – tukšs, savukārt ornamenti tiek veidoti dekupāžas tehnikā.

“Viss sākas ar to, ka sausam ģipsim pielej ūdeni klāt, tad to ģipsi lej, lai uzpūstu balonu. Tad, kad ģipsis ir dabūts balonā iekšā, viņu aizsien, un ola ir jāviļā visu laiku, lai ģipša masa vienmērīgi izklājas pa balonu,” stāsta Inguna Zauere.

Pirms rotāšanas ģipša olai ir jākalst aptuveni divas dienas, turklāt ne vienmēr ola izdodas – dažreiz, ņemot balonu nost, ģipša čaumala saplīst. Tikai tad, kad ģipsis izkaltis, var ķerties pie dekupāžas. Inguna izmanto salvetes, izgriežot no tām figūras, kas viņai patīk, un no tām veidojot ornamentus, kas tiek pielīmēti pie olas ar līmi.

Pēc līmes uzklāšanas mazliet jāpagaida, tad to visu pārklāj ar laku, bet pēc tam, kad laka nožuvusi, ola gatava. Ģipša olu veidošana Ingunai ir pavasara sezonas vaļasprieks jau trīs gadus.

Inguna Zauere: “Tas viss sākās ar to, ka man iepatikās tas sākums, kad meita iemācīja man to visu darīt. Man ir mazbērniņi, un man gribējās viņus iepriecināt Lieldienās.”

Ikdienā Inguna ir pavāre, tādēļ neēdamu olu gatavošana viņai ir kā atslodze no darba. “Tad, kad tu esi piekusis no ēdiena gatavošanas, visu dienu, kad esi noguris, skrējis gatavodams, tad atslodzei gribas pavisam kaut ko citu. Tas ir tas, kas man nomierina nervus - griežu, veidoju, salieku visu kopā. Es vienkārši atslēdzos no tās ikdienas rutīnas.”

Šobrīd gan tā vairāk ir kā laika aizpildīšana, jo Covid-19 pandēmijas dēļ kafejnīca, kurā Inguna strādā, ir uz laiku aizvērta. Dīkstāve darbā rosinājusi Ingunu radošiem darbiem mājās.

Ingunas darinātās ģipša olas pārsvarā tiek dāvinātas radiem, draugiem un paziņām, tādēļ tās var atrast dažādās Latvijas malās. Piemēram, viena ola ceļo uz Talsiem. Tomēr mazu daļu sava radošā darba Inguna atstāj arī savās mājās, lai prieks gan pašai, gan ģimenei.

“Man ir verandiņā ieliktas cita veida oliņas – spīdīgas, krāsotas, kuras var ieinteresēt arī žagatiņas. Un visiem priecīgas Lieldienas!” Inguna Zauere saka.