Pēc 50 gadiem beidzot izdod jaunu biškopības bībeli

Šodien, Pasaules bišu dienā, bišu draugi saņēma īpašu dāvanu – par biškopības bībeli dēvēto grāmatu “Biškopība”. Grāmatā, kuras priekštece iznākusi pirms pusgadsimta, apkopotas jaunākās atziņas un pētījumi par bitēm un bišu anatomiju.

Visektīvākās augu apputeksnētājas ir bites. Ja to kādā teritorijā nebūtu, ap 50 kultūraugu raža būtu apdraudēta. Biškopība Latvijā ir sena nozare, tomēr ar bitēm nekad neko īsti zināt nevarot. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes pārstāve Anna Krūklīte: “Ar bitēm ir katru dienu citādāk, bet pamatprincipi ir tie paši. Bišu bioloģija, morfoloģija, bišu slimības jāzina, jāiejūtas.”

Pasaules bišu dienā dravnieki pulcējās Latvijas Biškopības biedrības birojā, lai kopīgi sagaidītu, kā paši smej, biškopju bībeli. Daži tās dēļ ceļu uz Jelgavu mērojuši pat vairākas stundas. Biškopis no Līgatnes Jānis Lukaševics: “Vairāk teorijas zināšanu. Varbūt ko tādu, ko es neesmu līdz šim zinājis. Īstenībā jau biškopība ir tāda lieta, ko neviens līdz galam nevar iemācīties. Ir tādas nianses, ka atliek tikai pabrīnīties, kas ar tām notiek.”

Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Guntars Melnis: “Tas ir ļoti reti. Bībeles arī neiznāk katru gadu. Šeit ir pagājis liels laika posms – 50 gadi –, kuros biškopībā daudz kas mainījies, jo ir visādi pētījumi, daudz kas jauns atklāts. Ja mēs tā fragmentāri runājam, tad Juris Šteiselis to ir dabūjis iekšā vienā lielā biškopības grāmatā.”

Biezās, baltās grāmatas “Biškopība” autors Juris Šteiselis stāsta, ka par biškopību varot rakstīt no diviem aspektiem – dot praktiskus padomus vai skaidrot bišu anatomiju. Šoreiz viņš esot pievērsies anatomijai. “Arī šajā ziņā ir kaut kādi pēdējo gadu atklājumi, kaut kādas izmaiņas. Lai cik tas dīvaini nebūtu, arī anatomiskos jautājumos ir izmaiņas. Piemēram, ir noskaidrots, ka bitei nav divi indes maisi, bet tikai viens. Ir dažas nianses, par ko zinātnieki uzskata, ka tas ir mainījies. Nav jau nekur teikts, ka pēc dažiem gadiem atkal kaut ko nepamainīs.”

Latvijas Biškopības biedrībā ir 3600 biedru. Ilgi gaidītā grāmata izdota 4000 eksemplāros, cerot, ka biškopībai pievērsīsies aizvien jauni interesenti.


Foto: Freepik; ilustratīvs