Pēc apšaudes lielākajā Ukrainas atomelektrostacijā Latvijā radiācijas draudu nav

Kaujās Ukrainā Krievijas spēki šorīt apšaudīja lielāko valsts atomelektrostacijām, kā rezultātā izcēlās ugunsgrēks mācību un treniņu korpusā. Glābējiem ugunsgrēku izdevās likvidēt. Kā vēsta ārvalstu eksperti, šajā uzbrukumā radioaktīvo materiālu izdalīšanās, kas varētu radīt jeb kādu apdraudējumu, nav notikusi.

Pēc aizvadītās nakts notikumiem Zaporižjas atomelektrostacijā situāciju Latvijā aizvien nemitīgi turpina monitorēt Valsts vides dienests. Šeit ReTV Ziņām norāda, ka Latvijai šobrīd nepastāv radiācijas drošības riski. “Informācija, kas saņemta saistībā ar apšaudi, – apšaudes rezultātā nav bojāta radiācijas drošībai nozīmīga infrastruktūra,” norāda Dace Šatrovska, Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra direktore.

Ukrainā šobrīd darbojas četras atomelektrostacijas, kurās kopā ir 15 reaktori. Krievijas spēku apšaudītā Zaporižjas stacija ir otra lielākā Eiropā, viena no desmit lielākajām kodolspēkstacijām pasaulē. Ne par velti Ukrainas prezidents Zelenskis šo Krievijas spēku apšaudi nodēvējis par kodolteroru. Dace Šatrovska: “Šajā stacijā, kas ir Zaporižjas stacija, ir seši reaktori. Vienlaikus jāņem vērā, ka saskaņā ar Ukrainas puses sniegto informāciju no šiem sešiem reaktoriem darbojas viens. Pārējo piecu reaktoru lietošana enerģijas ražošanai nenotiek.”

Jāatgādina, ka sīvas cīņas notika arī slēgtās Černobiļas atomelektrostacijas teritorijā, kur, pārvietojoties militārajai tehnikai, bija vērojams radiācijas līmeņa pieaugums, kas gan neapdraud kopējo sabiedrību. “Nav saņemtas informācijas, ka būtu apdraudējums sarkofāgam un arī kopējai teritorijai. Saziņa ar Ukrainas atbildīgo iestādi, atomelektrostacijas cilvēkiem notiek. Tas nozīmē, ka tiek monitorēta situācija,” norāda Dace Šatrovska.

Krievijas spēku rīcību, apšaudot atomelektrostaciju jau asi nosodījuši Ukrainas sabiedrotie visā pasaulē. 


Foto: Freepik