Pēc Covid-19 krīzes beigām Latviju sagaida jauns emigrācijas vilnis

Covid-19 krīze beigsies pēc pusotra-diviem gadiem, Latvija tad var piedzīvot jaunu emigrācijas vilni, kas valsts ekonomikai var būt vēl postošāks nekā iepriekšējais, tā ReTV raidījumā “Aklā zona” brīdināja eksperti. Pie šāda scenārija var novest sabiedrības lielā neuzticēšanās politiķiem un solidaritātes trūkums. “Ekonomikai būs jāatkopjas arī citur Eiropā, un darba piedāvājumu būs kā nekad, un mēs varam stipri paredzēt, ka liela daļa, varbūt pat vairāk nekā iepriekš, vienkārši brauks projām uz citām valstīm strādāt savās iepriekšējās profesijās, neko īsti nemainot,” norādīja ekonomists, “SSE Riga” profesors Arnis Sauka.

Sociologs, pētījumu kompānijas “SKDS” vadītājs Arnis Kaktiņš nosauca to par ļoti postošu iespēju: “Man šķiet, mums daudz labāk būtu, ja Saeimai trīsreiz logus izdauzītu, jo tur tās iestiklošanas izmaksas īstenībā ir tādas kapeikas, centi, salīdzinot ar tiem zaudējumiem, kas notiek, ja ekonomiski aktīvi cilvēki šeit ir neapmierināti, vīlušies un aizbrauc projām celt citu valstu kopproduktu.”

Eksperti arī kritizēja valdības pašreizējo vilcināšanos ar pandēmijas ierobežošanas pasākumu ieviešanu, aicinot nepārprotamāk gatavoties “X stundas” scenārijam un par to atbilstoši informēt sabiedrību. “Ja šodien būtu jāpieņem lēmums, tad no ekspertu grupas ieteikums ir jau šobrīd skaidri pateikt, ka mums ir scenārijs “X stundai” ar tiešām ļoti stingriem ierobežojumiem, vienlaikus pietiekami samērīgiem un ar izņēmumiem kādām nozarēm, kur nepieciešams svarīgus pakalpojumus nodrošināt – mediķi, ugunsdzēsēji, policisti utt., bet pateikt to jau tagad, ka, ja iestāsies šī “X stunda”, tad, mīļie cilvēki, jums ir jārēķinās ar to, ka šis viss uz jums pilnā mērā attieksies. Un, ja jūs šo nākotni nevēlaties, tad ejiet, lūdzu, vakcinēties, lai to pēc iespējas novērstu! Mēs esam pazaudējuši vasarā ļoti daudz laika, kur mēs varējām to izdarīt, attālināt vai pat pilnībā novērst šādu scenāriju,” raidījumā “Aklā zona” atzina PKC vadītāja vietnieks, ekspertu grupas vadītājs Vladislavs Vesperis.


Foto: Freepik