Pēc gandrīz simts gadiem šķiras pils un skola

Tuvojoties pirmajam septembrim liela rosība noris skolās. Pavisam citādāk nekā ierasts, šoruden rosās Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolā. Šeit tiek kravātas mantas, jo 83 pamatskolas skolēni un pedagogu kolektīvs jauno mācību gadu sāks citās telpās. Pils ēkā pēc gandrīz simts gadiem vairs nebūs dzirdams skolas zvans un bērnu čalas.

Gaujienietis Niks Judenkovs šeit dzīvo un mācās piecus gadus, pa šo laiku ļoti pieķēries skolai un ir sašutis par pašvaldības lēmumu to pārvietot. Viņš uzskata - tas var nolemt Gaujienas pili un visu muižas ansambli iznīcībai. Niks Judenkovs, Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas skolnieks: “Par ko es ļoti daudz domāju, kad es pieaugšu, un es gribu parādīt saviem bērniem, kur es esmu mācījies, es negribētu atnākt, atbraukt uz Gaujienu un parādīt tādu pašu čupiņu kā šeit stāv, es gribētu pastaigāt pa telpām, es gribētu parādīt, kur es kaut ko skrēju un darīju, tas ir galvenais, par ko es domāju.”

Pils ir visjaunākā no Gaujienas muižas ansambļa ēkām, kuru barons Jūliuss fon Vulfs, klasicisma stilā, rotātu ar kolonām, uzcēla 1850.gadā. Vēl šodien pirmajā stāvā daudzās telpās ir oriģinālās parketa grīdas, bet kapelā ir saglabājies griestu gleznojums. Mainoties nosaukumiem, kopš 1922. gada šeit atradās skola, tur mācījies arī mīlētais latviešu dzejnieks Ojārs Vācietis.

Būtiski, ka pils ēka nav avārijas stāvoklī, kas arī izraisa sašutumu vietējos- kāpēc jāpamet šī skaistā un vēsturiski nozīmīgā ēka. Tomēr 2017. gadā valsts būvniecības kontroles birojs veica apsekošanu, un bija aizrādījumi gan par mehānisko stiprību, gan par ēkas stabilitāti. Tas saistīts ar nogāzes brukšanu, kas bojā ēkas pamatus. Lai to stiprinātu, ir nepieciešami 700 000 eiro, diemžēl šādu līdzekļu pašvaldībai nav.

Katru gadu pašvaldība skolai piešķīrusi apmēram 4-5 tūkstošus eiro, kas visi mērķtiecīgi ieguldīti remontos, lai telpas būtu mājīgas, mūsdienīgas un gaišas.

Pils bija mājas skolai 98 gadus, un kā te saka- nekas jau nepazūd – tikai šķiras - skola un pils. Apes novada pašvaldība sola, ka tā tiks apsaimniekota. Uz šīs ēkas pagrabstāva un pirmā stāva izmantošanu būs izsole, un kāda firma jau izteikusi vēlmi to apsaimniekot. Tāpat saglabāsies muzejs pils pirmajā stāvā, kas būs pieejams apmeklētājiem.