Pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas donori neierodas ziedot asinis

Daugavpils reģionālās slimnīcas (DRS) Asins sagatavošanas nodaļa, saskaroties ar situāciju, ka iztrūkst asinsdonoru, apzvana pastāvīgos donorus, taču maijā lielākā to daļa atsaka, jo nesen saņemta Covid-19 vakcīna, kad ieteicamais gaidīšanas laiks pārsniegts, baidās ziedot asinis.

Salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem četriem mēnešiem, asins ziedojumu skaits Daugavpilī praktiski nav mainījies. Maijā svētku un siltā laika dēļ manāms ziedojumu kritums par vairāk kā trešdaļu. Kā norāda slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā, arī pastāvīgie donori šoreiz nereti nevar palīdzēt.

DRS Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Ilona Skrinda saka: “Ir daudzi donori, kas mums ir pārslimojoši, kam ir atteikums uz donāciju uz kaut kādu laiku. Vai dotajā brīdī aktīvi cilvēki vakcinējas, kas ir ļoti apsveicami, bet arī šī vakcinācija iespaido, ka uz noteiktu laiku cilvēks nevar ziedot asinis.”

Nodot asinis ir ieteicams septiņas dienas pēc vakcinācijas, savukārt pēc slimības pārslimošanas to var darīt 14 dienas pēc pilnīgas izveseļošanās, bet, kā norāda Skrinda, daudzi nogaida ilgāk. DRS Asins dienesta vadītāja aicina nebaidīties, bet gan izrunāt veselības stāvokli konsultācijā.

Ilona Skrinda: “Var nākt droši pie mums, jo pirms jebkura ziedojuma ir ārsta apskate, ārsts ļoti rūpīgi šos jautājumus izrunā. Ja ir bijusi slimības gaita smagāka, tad mēs pat neiesakām - un tad sniedzam šo te papildus informāciju un aicinām pēc kāda laika.”

Starp satiktajiem asins donoriem ir gan tādi, kas nāks ziedot asinis arī pēc vakcinācijas, gan tādi, kas pret Covid-19 vakcinēties vispār neplāno. “Asinis ziedošu un jau iepriekš biju ziedojusi, ar to problēmu nav. Taču tāpat neesmu potējusies ne ar vienu poti, izņemot bērnībā, un arī neplānoju to darīt. Esmu kategoriski pret,” pauž daugavpiliete Natālija.

Valērijs, daugavpilietis: “Protams, ka arī pēc potes asinis ziedošu. Patlaban taisni ar sievu apsveram, kad labāk iet potēties.”

Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole skaidro: “Ja nu ir bažas par to, cik nu es ātri būšu ierindā pēc vakcinācijas, kaut arī tam nevajadzētu būt pat bažām, maksimums varbūt viena vai divas dienas, tad mēs iesakām izdarīt pavisam citādāk - atnākt nodot asinis pirms plānotās vakcinācijas, tad doties un vakcinēties. Jūs būsiet izglābis trīs dzīvības pacientiem, nododot asinis, un jūs būsiet izglābis dzīvību ar ļoti lielu varbūtību arī sev, ja nāksies jums, nedod Dievs, ar šo nejauko kaiti - Covid-19 - saslimt.”

Kā norāda Daugavpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļa - visas Covid-19 pandēmijas laikā un šobrīd jo īpaši telefoniski tiek veikts liels skaidrojošais darbs, lai saglabātu pastāvīgu asinsdonoru plūsmu.