Peldsezonā iedzīvotāji aicināti ievērot drošību

Ugunsdzēsējiem ikdienā nākas steigties palīgā daudziem, kuri nokļuvuši nelaimē uz ūdens. Sevišķi bieži šādi izsaukumi tiek saņemti peldsezonā. Lai trenētu prasmes glābt slīkstošu cilvēku, Jēkabpils ugunsdzēsēji nupat aizvadījuši mācības uz ūdens.

Jēkabpilī Daugavā ugunsdzēsējiem noritēja regulārās mācības slīkstošu cilvēku glābšanā ar mērķi atsvaidzināt zināšanas glābšanā. Steidzoties palīgā cilvēkam, kurš nokļuvis nelaimē uz ūdens, tiek izmantoti dažādi palīglīdzekļu veidi – dažreiz tā ir motorlaiva, citreiz – glābšanas dēlis.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Artūrs Dārziņš stāsta: “Galvenais aspekts ir tāds, vai ir iespēja ātri laivu ielaist ūdenī, jo pie mums, Jēkabpils pilsētā, Daugavā diezgan reti kur var viegli piebraukt klāt ar laivu, tāpēc bieži vien var tikt pieņemts lēmums izmantot glābšanas dēli.”

Mācību laikā gadās arī neparedzētas situācijas, piemēram, vienā no treniņiem apgāzās glābšanas dēlis, uz kura bija jādabū virsū slīkstošais, kuru tēloja viens no dienesta darbiniekiem. Artūrs Dārziņš: “Tas arī ir viens no elementiem, kas bija jāatstrādā, teiksim, kas notiek, kad glābšanas dēlis apgāžas, kā tikt uz tā atpakaļ. Ļoti veiksmīgi ar visu tika galā.”

Diemžēl ugunsdzēsējiem ikdienā biežāk nākas izcelt no ūdens jau bojāgājušus cilvēkus. Piemēram, pagājušogad Jēkabpils novadā no ūdenstilpēm izcelti trīs bojāgājušie, bet izglābts tika viens cilvēks Daugavā. “Vai nu cilvēki nav paspējuši laicīgi pamanīt, vai nav laicīgi izsaukuši. Ja izsaukums ir tālu, tas diezgan daudz laika aizņem, tāpēc, pirmkārt, tomēr katram pašam par savu drošību jārūpējas uz ūdens. Obligāti jāizvērtē sava peldētprasme, jo diemžēl mums Latvijā ir tendence, ka labi un teicami tikai katrs trešais prot peldēt. Noteikti nedrīkst strauji skriet ūdenī, lai neattīstās veselības problēmas vai nepiemetas krampji. Jāpeldas zināmās un oficiālās peldvietās, nedrīkst pārvērtēs savas spējas,” uzsver Artūrs Dārziņš.

Jāpievērš uzmanība bērnu drošībai – uzturoties pie ūdens, bērni jāpieskata sevišķi rūpīgi. Pats svarīgākais ir ievērot, ka atpūta pie ūdens nav savienojama ar alkohola lietošanu. Peldēšanās alkohola reibumā ir viens no biežākajiem nelaimes gadījumu cēloņiem uz ūdens.


Foto: Freepik