Peonijas pārdzīvo visus laikus. Pat karus

Peonijas pārdzīvo visus laikus, pat karus, turpina augt dārzā – neatkarīgi no tā, vai mājās kāds dzīvo. Izlasot šādu vēstījumu kādā žurnālā, Iveta un Juris Kažimaki lēma, ka audzēt šos ziedus būs vienkārši. Tagad viņu kolekcijas dārzā Ogres novada Tomes pagastā aug vairāk nekā tūkstoš dažādu krāsu un smaržu peoniju.

Peonijas, kas dažkārt sauktas arī par pujenēm, teju katram, kura saknes meklējamas lauku mājās, ir labi pazīstamas ar saviem rozīgajiem ziediem un liego smaržu. Diezgan ilgu laiku peonijas lielākoties bija sastopamas tikai pie pamestām viensētām. Tomēr pēdējos gados tās gozējas gan vienkāršās piemājas puķu dobēs, gan kolekciju dārzos. Viens no tādiem – “Tūkstoš peoniju dārzs” Ogres novada Tomes pagastā.

Jautājot, vai mērķis esot bijis 1000 peonijas, saimnieki Iveta un Juris Kažemaki stāsta: “Tas ir tāds ļoti maģisks skaitlis. Īstenībā 1000 sanāca nejauši. Mēs sākām ar vienu, nolēmām, ka katrus trīs gadus pirksim trīs stādus. Katru trešo gadu dalīsim. Tad mums būs 99? Neatceros, cik mēs tur bijām sarēķinājuši, bet tad aizbraucām ceļojumā uz Holandi, nopirkām pirmos simt stādus. Šobrīd mums jau ir vairāk nekā tūkstotis.”

Peoniju stāsts Ivetai un Jurim aizsācies pirms desmit gadiem, bet šogad peoniju ziedēšanas kulminācijas laikā pirmoreiz rīkojuši peoniju svētkus. Un interesentu sabraucis necerēti daudz. Saimnieki gan nosmej, ka, raugoties uz kuplajām ziedu rozetēm, var mānīgi šķist, ka peoniju audzēšana ir vienkārša, bet tā gluži neesot. Par to nācies pārliecienāties arī pašiem.

Juris: “Izlasīju žurnālā, ka peonija pārdzīvo karus un visādus laikus. Tā tur augs dārzā. Tāpēc likās, ka tas ir ļoti vienkārši – iestādi kaut kur sētmalē vienu peoniju, augs. Izrādījās, ka darbs ir daudz lielāks.”

Iveta: “Ir mums starp tūkstošiem arī dažas vecmāmiņu peonijas, bet mēs esam nolēmuši vecmāmiņu peonijai, tai, kas ir klasiski rozā, ļoti, ļoti smaržo, dot godu un iestādīt veselu dobi. Šogad tai aprit 200 gadu. Tā arī ir franču selekcionāra peonija. Daudziem cilvēkiem gan nepatīk, ka krūms ir ļoti liels un izgāžas, bet var taču piestutēt, jo tā ir īpašā peoniju smarža.”

Dažādi ir ne tikai peoniju ziedi un krūmi, bet arī to smarža, ne vienmēr tā ir patīkama. “No dažām krāsām ir jāuzmanās. Smuki izskatās, bet istabā var būt... Līgavas ļoti grib koraļļus pušķos, tas ir tas, ko Juris saka. Nu nevajag likt līgavas pušķī koraļlus un vairāk neko, būs sabojāta diena.”

Peoniju izvēlei ir īstais laiks, bet stādīšanai labāks būšot septembris. Saimnieki gan uzsver, ka neesot profesionāli dārzkopji, varot dalīties tikai pieredzē. Juris: “Tagad arī var iestādīt, bet tad ir jārūpējas. Jālaista. Jaunam stādam varbūt nevajag daudz minerālmēslu, enerģija ir saknē, bet ar kādu otro gadu jāsāk mēslot – divreiz pirms ziedēšanas un divreiz pēc ziedēšanas. Jā, septembrī var veidot jaunus stādījumus.”

Peonijām atkarībā no šķirnes esot vismaz pieci ziedēšanas laiki. Šogad gan tie visi nojukuši, vairums peoniju jau faktiski beidz ziedēt. Saimniece Iveta gan stāsta, ja tomēr Jāņu vainagā ļoti gribas peonijas, tas nav neiespējami. “Tagad vajag nogriezt pumpurus, tos, kas ir tādi mīksti kā maršmelovs, bez ūdens ielikt ledusskapī vai pagrabā uz grīdas. 23. jūnija rītā atdzirdīt, tad var likt vainagos. Ko tik mēs neesam mēģinājuši.”


Foto: Freepik; ilustratīvs