Pērn palielinājies cigarešu kontrabandas apjoms

Atklāti vairāki cigarešu kontrabandas ieviešanas gadījumi Pāternieku robežkontroles punktā, taču gads ir tikai sācies. Muitas un robežsardzes darbiniekiem sadarbojoties, lielākais apjoms konstatēts blakus esošajā Indrā, kur no Baltkrievijas Latviju šķērso kravas vilcieni.

Uldis Ruļuks,  Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes Pāternieku Muitas kontroles punkta virsuzraugs, stāsta, ka novērsti vairāki gadījumi. Lielākais – 188 000 cigarešu, kuras ieraktas bijušas šķeldas kravā.

VID Muitas pārvaldes direktora vietniece Sandra Kārkliņa-Ādmines stāsta, ka Latvijā nelegālais cigarešu patēriņš ir 14,1% - apmēram vidējā Eiropas Savienības valstu līmenī.

Pētījumi par pērno gadu nav veikti. Muitas kontroles pasākumu rezultātā līdz 2020. gada decembra vidum atklāti 72,7 miljoni cigarešu, kas valsts ekonomikai radītu 11 ar pusi miljonus eiro zaudējumu. Salīdzinot ar 2019. gadu, apjoms ir lielāks, arī Pāterniekos pērn atrasti vairāk nekā 14 miljoni cigarešu, bet 2019. gadā – septiņi.

Likumpārkāpēju izdoma ir bagāta, arvien biežāk slēpņi atrasti pašos transportlīdzekļos. Uldis Ruluks stāsta: “Konteineriem ir dubultās sienas uztaisītas, piekabēm dubultie griesti uzlikti. Tur arī bija pietiekoši daudz cigarešu atklāts. Uz dzelzceļa jauna tendence šogad bija parādījusies, ka tiek pārveidoti paši vagoni.”

Uz zaļās robežas un pierobežā 2019. gadā konstatēti 15 cigarešu nelikumīgas pārvietošanas gadījumi, izņemot 707 000 cigarešu, bet pērn – teju divi miljoni cigarešu. Daļa no tiem – Piedrujā. Ziemas apstākļos Daugavu šķērsot ir grūtāk, tāpēc pagaidām jaunu gadījumu nav bijis.

Cigarešu kontrabandas apjoma pieaugumam speciālisti min vairākus iemeslus. Uldis Ruļuks pauž: “Es domāju, ka varētu būt, ka cilvēki bija domājuši, ka kontrole varētu būt mazināta saistībā ar pandēmiju un ar ierobežotiem cilvēkresursiem, jo mēs arī slimojām un cilvēki nebija darbā.”

Lielākas peļņas nolūkos Latvija ir arī tranzītvalsts uz Skandināvijas tirgu, turklāt pērn cigaretes Latvijā nokļuvušas caur ostām.

Sodi ir bargi un par cigarešu ražošanu, kā arī par ievešanu draud kriminālatbildība. Turpmāk kravas transportu uz robežas pārbaudīs vēl stingrāk, tāpat arī speciālisti cer uz sabiedrības atsaucību un atgādina, ka nelegālās cigaretes visbiežāk slēptas kaitīgās vielās.

Krietni vairāk cigarešu nekā citus gadus, pērn izņēmuši arī Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes darbinieki - kopumā virs 10 miljoniem gabalu, kas ir trīs reizes vairāk, nekā 2019. gadā. Šogad Valsts policija paredz arī pastiprinātus reidus tieši tirdzniecības vietās, gan arī plašāku sadarbību ar muitu un robežsardzi.