Pērn VDD redzeslokā bijušas personas ar interesi par teroristisko grupējumu izplatīto islāma ideoloģiju

Pērn, tāpat kā iepriekšējos gados, Latvijā terorisma draudu līmenis saglabājās zems un terora akti nenotika, tomēr Valsts drošības dienesta (VDD) uzmanības lokā arī pērn nonāca personas, kuras izrādīja interesi par teroristisko grupējumu izplatīto islāma ideoloģiju, teikts dienesta (VDD) pagājušā gada darbības pārskatā.

Attiecībā uz prognozēm VDD norādījis, ka Eiropā arī šogad nozīmīgākos terorisma draudus radīs islāmistu teroristi. Teroristu grupējumu "Daesh un "Al-Qaeda" turpinās centienus interneta vidē izplatīt terorisma propagandu, lai veicinātu Eiropā dzīvojošo islāmticīgo radikalizēšanos, piesaistītu jaunus atbalstītājus un kūdītu uz teroristiskām darbībām ES valstīs.

Tāpēc aktualitāti arī šogad saglabās ES dalībvalstu vienoti pasākumi teroristiska satura identificēšanai un izņemšanai no interneta vides. Tāpat teroristu grupējumi turpinās darbības savu kaujas spēju atjaunošanai.

Paredzams, ka galvenie teroristu uzbrukumu mērķi Eiropā arī 2023. gadā būs cilvēku masveida pulcēšanās vietas, tiesībaizsardzības institūciju darbinieki un simboliski objekti.

VDD vērtējumā terorisma draudu līmenis Latvijā arī šogad saglabāsies zems. Latvijā pērn arī netika konstatētas teroristu grupas vai atsevišķu teroristu aktivitātes. Vienlaikus nevar izslēgt atsevišķu indivīdu iesaistīšanos teroristiskās vai terorisma atbalsta aktivitātēs.

Ņemot vērā minēto, VDD turpinās īstenot pasākumus personu iespējamas radikalizēšanās gadījumu identificēšanai un novēršanai.

Krievijas sāktā kara Ukrainā radītās sekas būs aktuālas arī turpmāk. VDD turpinās intensīvu darbu ar terorisma riska objektiem aizdomīgu, pret šo objektu drošību vērstu aktivitāšu identificēšanai.

Tāpat dienests arī turpmāk veiks Krievijas izvērstā kara sniegto mācību analīzi un piemērošanu nacionālo reaģēšanas spēju pilnveidošanai.

Ņemot vērā reģionālās drošības tendences un tiešās aviosatiksmes pārtraukšanu ar Krievijas un Baltkrievijas lidostām, var prognozēt, ka turpmākajos gados riska personas Latvijā mēģinās ieceļot, izmantojot savienotos reisus caur trešajām valstīm vai ES iekšējos lidojumu maršrutus.


Foto: Edijs Pālens/LETA