Pētījums: attieksme pret migrantiem Latvijā ir negatīva

Uz Latvijas, Lietuvas un Polijas robežām ar Baltkrieviju tās pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko mākslīgi radītā migrācijas krīze ir jau vairāk nekā pusgadu. Situācija pierobežā ir mainījusi arī sabiedrības noskaņojumu pret migrantiem – tā secina Latvijas Universitātes pētnieki.

Attiecībā pret imigrāciju un migrantiem Latvijas sabiedrībā jau divdesmit gadus dominē negatīva attieksme. “Šī mēreni nelabvēlīgā un noturīgā attieksme Latvijas sabiedrībā pret imigrāciju kļūst kaut kādā ziņā par tādu mērķi – ārēji un iekšēju spēlētāju spēku ietekmes stratēģijās. Tā attieksme ir kā svārsta vieta, caur kuru var mēģināt sabiedrību nedaudz destabilizēt vai polarizēt iekšēji,” saka Mārtiņš Kaprāns, Latvijas Universitātes pētnieks. 

Pētnieki, aptaujājot vairāk nekā 10 000 respondentu, jūnijā, laikā pirms hibrīduzbrukuma un pērnā gada decembrī, pārliecinājās – notiekošais Baltkrievijas un Latvijas pierobežā sabiedrību ir polarizējis. “Mēs redzam, ka ir būtiski pieaudzis atbalsts nevienlīdzīgai attieksmei pret imigrantiem. Būtiski, ja mēs sasummējam pieaugumu, to daļu, kas nepiekrīt vienlīdzīgai attieksmei, tā ir pieaugusi par 16%, kas, socioloģiski izsakoties, ir liels kāpums,” saka Mārtiņš Kaprāns.

“Šis robežkrīzes informatīvais fons rada negatīvāku attieksmi pret imigrantiem. Noraidošā attieksme, ka migrantiem nevajadzētu būt tādām pašām tiesībām uz labklājību. Ja mēs redzam, ka bez informatīvā teksta tā uzskata 40%, tad, izlasot pro-Balkrievijas naratīvu, tas būtiski palielinās uz 49%,” saka Andris Saulītis, Latvijas Universitātes pētnieks.

Salīdzinot Latvijas sabiedrības domas par nelikumīgo migrāciju pēdējā gada laikā, pētnieki manījuši atšķirības arī respondentu vecumu un tautību grupās. “Šī uzņemšana - Latvijas sabiedrība dalās šajos uzskatos. Kā attiekties, cik ļoti vajadzētu uzņemt šo te kopumu. 41% ir teicis ļoti kategoriski, ka nevienu nevajadzētu. Jaunākajā vecumgrupā mēs ieraugām vislielāko atvērtību,” atzīst Mārtiņš Kaprāns.

Pārsvarā vienprātības jautājumos par krīzes risināšanu un valsts rīcību pret nelikumīgajiem migrantiem nav. Vienīgais – vairāk nekā puse atbalsta žoga izbūvi. 


Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija