Pētījums: Latvijā sievietes ir finansiāli ievainojamākas nekā vīrieši

Latvijā sievietes biežāk saskaras ar naudas grūtībām un ir mazāk apmierinātas ar savu finanšu izglītības līmeni nekā vīrieši, aģentūrai LETA pavēstīja kredītu pārvaldības uzņēmuma "Intrum" pārstāvji, atsaucoties uz Eiropas patērētāju maksājumu ziņojuma datiem.

Pētījumā 73% sieviešu norādījušas, ka izjūt inflācijas ietekmi uz labklājību, kamēr starp vīriešiem šādu viedokli pauduši 67%. Šie rādītāji ir augstāki nekā Eiropā vidēji, kur attiecīgi 62% sieviešu un 54% vīriešu izjūt inflācijas ietekmi uz viņu labklājību.

Tāpat pētījumā secināts, ka dzīves dārdzība sievietes biežāk nekā vīriešus noved situācijā, kad ir jāizvēlas par labu viena vai otra rēķina apmaksai. Starp patērētājiem, kuri atzinuši, ka pēdējā gada laikā nav savlaicīgi samaksājuši vismaz vienu vai vairākus rēķinus, 53% sieviešu un 43% vīriešu pauduši, ka ir tā rīkojušās, jo tobrīd nav bijis pietiekami daudz līdzekļu.

Viens no iemesliem sieviešu finansiālajai ievainojamībai ir arī nepietiekama finanšu pratība, secināts pētījumā. 

Pārbaudot respondentu zināšanas par finanšu pamatjēdzieniem, vīrieši biežāk (57%) nekā sievietes (43%) pareizi atbildējuši uz jautājumu par inflācijas ietekmi uz rēķinu summu. Līdzīgas atšķirības novērotas, kad respondentiem uzdeva jautājumu par inflācijas ietekmi uz uzkrājumiem bankas kontā - pareizi atbildēja 87% vīriešu un 69% sieviešu. Lai gan arī Eiropā starp sievietēm (vidēji 64%) un vīriešiem (vidēji 74%) pastāv šī dzimumu atšķirība finanšu izglītībā, tomēr tā ir mazāk izteikta nekā Latvijā.

"Eiropas patērētāju maksājumu ziņojums 2022" ("European Consumer Payment Report 2022") ir balstīts uz pētījumu, ko vienlaicīgi 24 Eiropas valstīs 2022.gada jūlijā un augustā veica starptautiska pētījumu kompānija "Longitude", "Financial Times" grupas uzņēmums, apkopojot iegūtos datus no 24 011 patērētājiem, kuri galvenokārt vai daļēji atbild par finanšu un maksājumu jautājumiem savā mājsaimniecībā.


Foto: Freepik