Pētniecībai iedvesmo kaķis

Kaķenīte Poga Lasmaņu ģimenē nonāca dažādu apstākļu sakritību dēļ. Pavisam drīz viņai apritēs deviņi gadi. No neierastām vietām un svešiniekiem Poga baidās, bet ar mājiniekiem ir mīļa, murrā un labprāt guļ klēpī.

Brocēnu vidusskolas 11. klases skolniecei Diānai Lasmanei, Pogas saimniecei, rūpes par dzīvniekiem ir sirds lieta, tāpēc pēdējos gados Ēnu dienā viņu varēja sastapt veterinārajā klīnikā Saldū. Bet Pogas veselības problēmas ar urīnceļiem deva ierosmi pētīt šādas saslimšanas dziļāk, tāpēc to izvēlējās arī par sava zinātniski pētnieciskā darba tēmu, tam dodot nosaukumu “Kaķu struvītu urolitiāze”. Jāpiebilst, pie tā strādāts aptuveni pusgadu.

Brocēnu vidusskolas 11. klases skolniece Diāna Lasmane saka: “Man bija sadarbība ar Aneti Kalniņu-Beinerti, veterinārārsti. Viņa man deva ziņu, kad klīnikā bija kāds kaķis ar šādiem simptomiem. Es devos pie viņas uz klīniku, mēs veicām izmeklēšanu. Internetā ir ļoti daudz dažāda informācija, bija sarežģīti, liela daļa nebija precīzi.”

Urīnceļu saslimšana ir viena no biežākajām kaķu veselības problēmām. Mūsdienās struvītu urolitiāze ir aptuveni 45% kaķu. Diānas darba vadītāja skolotāja Margita Skrastiņa neslēpj, ka bijis arī daudz pašai jāpēta par šo tēmu, latviešu valodā bijis maz pieejamu zinātnisko publikāciju - vairāk angļu valodā. Bet lielākais prieks esot par Diānas uzcītību. 

Brocēnu vidusskolas bioloģijas un dabaszinību skolotāja Margita Skrastiņa saka: “Mācējusi analizēt literatūru, atrast, komunicēt, uzstāties, pašai veikt mikroskopēšanu, urīnpūšļa apskati sonogrāfā. Viņa ir ieguvusi vairāk visā tai darbībā.”

Diānas mamma Jolanta Lasmane stāsta, ka meitai jau no bērnības patikuši dzīvnieki, savulaik bijusi aizrāvusies ar jāšanas sportu, bet tagad mājās bez Pogas ir arī suns, šinšila un ezis.

Jolanta Lasmane stāsta: “Zinātniski pētnieciskajā darbā es piedalījusies neesmu, rašanās procesā man Diāna kaut kad paprasīja, vai varu pārlasīt šo. Kad ar piekto reizi nevarēju izlasīt vārdu urolitiāze, ko tagad varu, atmeta ar roku un teica - es visu darīšu pati.”

Darba izveidē iegūtās zināšanas Diāna izmantos savā profesijā, jo pēc 12. klases viņa dosies studēt veterinārmedicīnu. Brocēnu vidusskolā priecājas par audzēkņu sasniegumiem šā gada zinātniski pētnieciskajos darbos. Valsts mērogā trešo pakāpi ieguvuši trīs skolēni.


Foto: FreePik