Lai izprastu Ozolmuižas ezera ekosistēmu un izveidotu zivsaimniecības ekspluatācijas plānu, zinātnieki tajā veikuši kontrolzveju. Pēc tam, izvērtējot secinājumus, izstrādās tālākās rīcības plānu.
Četri “BIOR” pētnieki, ekipējušies ar nepieciešamo aprīkojumu, šorīt līdz ar saullēktu devās ezerā, lai noslēgtu kontrolzveju. “Kontrolzveja nozīmē to, ka saliekam dažāda veida, dažādu acu tīklus. Respektīvi, lai noķertu pēc iespējas vairāk sugu. Liekam liekaču tīklus un žaunu tīklus. Izmantojam arī vēžu murdiņus, lai paskatītos, vai kāds vēzis redzams, velkam arī tā saucamo mazuļu vadiņu, lai varētu redzēt tieši sīkzivis, kuras dzīvo pie grunts slāņa,” stāsta Edmunds Bērziņš, “BIOR” pētnieks.
Tīkli dažādos dziļumos ezerā tika ievietoti jau iepriekšējā dienā. Edmunds Bērziņš uzsver: “Šajā ezerā baigi izvērsties nevar, jo tas ir kā bļoda - maksimālais dziļums ir kāds metrs astoņdesmit. Nevar visu ezeru paņemt. Vienkārši saliec noteiktu daudzumu tīklu, noteiktu teritoriju paņem, skaties, kas tajā saiet.”
Bet pats zinātniskais process ir sarežģītāks kā izskatās – izstrādāta īpaša sistēma. “Tālāk jau darbs laboratorijā - skatīties vecumus, kādas sugas te ir dzīvojušas. Domās - varbūt var kaut ko ielaist, varbūt, ka nekas nav jādara. Tālāk ir prātošanas darbs un atskaites!”
Pirmie atzinumi, kurus lēš pētnieki - šim ezeram uzlabojumi nebūs vajadzīgi, taču oficiālais atzinums gaidāms rudenī. Šādus pētījumus “BIOR” katru gadu veic vairākos ezeros. Šogad iecerēts izvērtēt 19 ezerus, no kuriem Lielais Ozolmuižas ezers ir vienīgais Vidzemē.