Latvijas pilsoņi vakcinējušies ar “Sputņik V” vakcīnu; ģimenes ārsti nezina, kā rīkoties tālāk

Latvijā ir pilsoņi, kuri ir vakcinējušies ar Krievijā un Baltkrievijā atzīto vakcīnu “Sputņik V”, kas nav oficiāli atzīta Eiropas Savienībā. Tagad ģimenes ārsti Latvijā nezina, ko darīt ar “Sputņik V” vienu vakcīnu vakcinētajiem.

Robežas šķēršošana, lai strādātu Krievijā vai Baltkrievijā, Latvijas iedzīvotājiem pandēmijas dēļ kļuvusi krietni sarežģītāka. Tas gan nenozīmē, ka daudzi, it īpaši pierobežas iedzīvotāji, regulāri nedodas uz šīm valstīm un neizmanto tur piedāvātās iespējas. “Pie manis griezušies vismaz pieci pacienti, kas ir jautājuši: “Dakter, kā lai es dabūju digitālo sertifikātu? Man ir bijusi iespēja saņemt “Sputņik” poti Krievijā, es esmu sapotējies,” saka Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente.

Līga Kozlovska ReTV norāda, ka ar līdzīgām situācijām stāstījuši arī citi viņas kolēģi - ģimenes ārsti. Pavasara sākumā, kad Latvijā vakcinācija bija iespējama tikai atsevišķām sabiedrības grupām, šie cilvēki piekrita sākt vakcināciju Krievijā. “Pamatā tie ir Latvijas pilsoņi. Pamatā viņiem ir darbs aiz robežas, tie ir gan tālbraucējšoferi, gan cilvēki, kam ir kāds tirdzniecības darbs,” skaidro Līga Kozlovska.

Latvijā viņiem nepieciešams digitālais sertifikāts, bet to iespējams iegūt tikai tad, ja vakcinācija notikusi ar Eiropas Savienībā reģistrētajām vakcīnām. Un “Sputņik V” nav tāda vēl nav. “Vērtēšana “Sputņik” vakcīnai nav pabeigta Eiropas Savienībā, līdz ar to mums nav pilnas informācijas par šo vakcīnu,” uzsver Elita Poplavska, Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja.

Ģimene ārste Balvos precizē, ka pacienti, kuri pie viņas vērsušies, saņēmuši tikai vienu no divām nepieciešamajām “Sputņik V” devām. Tagad mediķe uzdod retorisku jautājumu - vai šādā gadījumā pacientu nevarētu potēt ar “Sputņikam” līdzīgo “Janssen” vakcīnu? “Ja tā ir “Adena” vīrusa vakcīna, vispār par vakcīnu miksēšanu pēc to darbība mehāniskam, tur lielai pretrunai nevajadzētu būt. Ja ir pieejama “Janssen” vakcīna un ir nepieciešama tikai viena deva, principā var izmantot “Janssen” vakcīnu,” saka Elita Poplavska.

Tikmēr tiem, kuri saņēmuši abas “Sputņik V” devas, jāgaida, vai un kad tā tiks apstiprināta Eiropā. Šajos gadījumos izšķiroši var būt arī tas, vai un kad sāksies revakcinācija. “Kad mums būs vajadzīga revakcinācija, to mēs vēl nevaram zināt. Varbūt tas būs pēc 12 mēnešiem, varbūt pēc pusotra gada,” atzīst Līga Kozlovska.

Oficiālu vadlīniju, kā ar “Sputņik V” vakcīnu vakcinētājiem Latvijā vajadzētu rīkoties, gan vēl nav. Nacionālajā veselības dienestā ReTV norāda, ka viņiem par ar “Sputņik V” vakcinētajiem ziņu nav. Savukārt Veselības ministrijā sola, ka šīs neskaidrības tuvākajā laikā risinās Imunizācijas valsts padome. 


Foto: Freepik