Pie ģimenes ārstiem sākusies vakcinācija pret gripu

Pērn gripas vīruss Latvijā neizplatījās plaši, taču Pasaules veselības organizācija prognozē, ka šogad tas varētu būt krietni agresīvāks. Tāpēc tā jau laikus aicina iedzīvotājus no riska grupām vakcinēties. Šim mērķim šogad valsts budžetā rasti papildus līdzekļi, bezmaksas potes pieejamas plašākam cilvēku lokam.

Šogad attiecīgajās riska grupās iekļautajiem iedzīvotājiem vairs nebūs jālūdz ģimenes ārstiem īpašā recepte un pretgripas vakcīna jāizņem kādā no aptiekām. Vakcināciju pret gripu šajā sezonā organizēs ģimenes ārsti. “Ģimenes ārstu prakse var vakcinēt praksē vai nosūtīt uz vakcinācijas kabinetu, ka tāds ir izveidots iestādē, kurā prakse atrodas. Ģimenes ārsts informē iedzīvotājus, kuri izsaka velmi vakcinēties, plāno vakcinācijas apjomu, veic pasūtījumus, vienojas par vizītes dienu un laiku,” saka Evija Štālberga, Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.

Vairāki ģimenes ārsti ReTV Ziņām apstiprina, ka jau sākuši vakcināciju pret gripu, un interese, īpaši riska grupās, esot pietiekami liela. “Acīmredzot ir sapratuši, ka šī rudens sezona būs diezgan grūta mums visiem, un tāpēc ir pieprasījums pēc gripas vakcīnām, jā,” saka Gundega Skruze-Janava, ģimenes ārste.

“Pamatā cilvēki no riska kategorijām, [ar] hroniskām slimībām, onkoloģija, tiem, kam būtu tāda īpašāka vajadzība. Un es domāju, ka mēs arī pasūtīto partiju, kas mums atnāks drīzumā, arī varēsim izvakcinēt. Es domāju, ka interese ir tiešām samērā atbilstoša,” pauž Pauls Princis, ģimenes ārsts.

Jāpiemin, ka šogad bezmaksas pretgripas vakcīnas var saņemt krietni plašāks iedzīvotāju loks, kas pieder noteiktām riska grupām. “Tie ir bērni līdz diviem gadiem, arī grūtnieces, cilvēki virs 65 gadiem, lielai daļai ir hroniskas saslimšanas,” pauž Raina Nikiforova, SPKC epidemioloģe.

Tāpat arī pieaugušie ar hroniskām saslimšanām, ārstniecības personas, kā arī sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti. Savukārt citiem iedzīvotājiem pretgripas vakcīnas būs pieejamas par maksu. Pasaules veselības organizācijas uzraudzības dati pagaidām gan liecinot, ka šobrīd gripa vēl neizplatās, bet, kā tas būs turpmāk, prognozēt ir neiespējami. “Šajā sezonā pēc datiem reģionos, kur būtu sagaidāms kāds gripas pacēlums, joprojām to mēs neredzam,” saka Raina Nikiforova, SPKC epidemioloģe.

Covid-19 epidemioloģisko drošības pasākumu dēļ pagājušajā sezonā gripa Latvijā neizplatījās, un laboratoriski sezonā netika apstiprināts neviens gadījums. Taču vasarā SPKC saņēmis informāciju no laboratorijas par vienu ievestu gripas gadījumu. “Ārsti ir ziņojuši par klīniskiem gadījumiem un par klīniski līdzīgiem, kad pēc simptomiem it kā ir līdzīgi, tad tos mēs arī apstiprinām mūsu sistēmā kā klīniski līdzīgus gripas gadījumus,” pauž Raina Nikiforova.

Šajā gripas sezonā par valsts līdzekļiem plānots iepirkt vismaz 185 tūkstošus pretgripas vakcīnu, atvēlot tam 2,1 miljonu eiro. 


Foto: Freepik