Pie kādas viensētas Valkas novadā divas dienas atkal plosījies lācis

Lāču seriāls turpinās. Valkas novadā divas naktis plosījās lācis, barojies ar augļiem un pat lauzies iekšā mājā, kā arī turpat pie durvīm arī aizmidzis. Vai tas ir tas pats lācis, kurš tika pagājušajā nedēļā noķerts un iemidzināts, tas vēl nav noskaidrots.

 Laikrakstā “Ziemeļlatvija” tika publicēts raksts, ka kāds lācis ir atkal viesojies pie cilvēka, kā arī nodarījis bojājumus. Šovakar Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) brauc uz konkrēto vietu, lai noskaidrotu, vai tas ir tas pats lācis. Rolands Auziņš ReTV Ziņām saka - pēc uzvedības izskatās, ka šis lācis ir viens no viņiem. “Vispirms centīsimies saprast, vai tas ir tas pats lācis, mēģināt viņu kaut kā vizuāli novērot, un tad atkal viņu ķert un pārvietot, jo konkrēti tajās mājās viņš rada bīstamu situāciju iedzīvotājiem,” saka Rolands Auziņš, DAP Vidzemes reģionālās administrācijas direktors.

Lai nekaitētu cilvēkiem, plāns, kā pārvietot, ir tāds pats kā pirms dažām dienām, tikai mainīsies vieta. Kā saka Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktors - mēģināsim viņam vēlreiz dot mācību. Rolandam Auziņam, dzirdot, ka atkal lācis ir atnācis pie iedzīvotājiem, secinājumi ir skaidri. “Nu, tas vēl tikai vairāk parāda to, ka viņam ir bijusi saistība ar cilvēku, ka cilvēks ir vainīgs pie tā, ka lācim ir šāda izmainīta uzvedība. Šie lāči ir mainījušies ar to, ka viņi vairs pa dienu, vismaz līdz šim nav nekādas informācijas pāris nedēļu garumā, ka viņi pa dienu darbotos. Tagad viņi ir pārgājuši vai nu krēslā, vai naktī darbojas, un mums tagad ir strauji jādodas un viss ir jāsagatavo, lai varētu viņu sagaidīt līdz krēslai.”

Arī Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš uzskata, ka šo konkrēto lāču uzvedība nav raksturīga īstiem savvaļas dzīvniekiem. Viņš arī norāda uz cilvēku bezatbildību, šos lāčus pieradinot, jo sekas var būt skarbas. “Lāči aug, pat šie lāči, es domāju, fiziski ir pārāki par jebkuru cilvēku. Es teiktu tā, ka nežēlīgi ir pieradināt, nezinot, neapzinoties, kas var notikt, jo no šādiem lāčiem, mēs sludinām, jā, to saukli, ka ar lāčiem būs jāsadzīvo, bet ne ar šādiem lāčiem. Ja nav iespējams šos lāčus turēt nebrīvē, un es saprotu, ka nav tādas vietas. Nu, tad nav citu variantu, viņi neatgriezīsies savvaļā pilnībā, viņi ir acīmredzot jālikvidē. Diemžēl, lai cik tas smagi nav.”

Tikmēr Dabas aizsardzības pārvaldē vēl pacīnīsies par lāča dzīvību. Šobrīd tiek saskaņotas vairākas vietas, kur tiks lācis aizvests, viena iespējamām vietām atradīsies Valkas novadā, bet neizslēdz kādu citu novadu. Tiesa, lācis vēl ir jānoķer. Jāatgādina, ka Valkas novadā ir vēl viena lāču mamma ar lācēnu, arī viņi mēdz demolēt iedzīvotāju dārzus. 


Foto: Freepik