Pieaudzis medicīnas atkritumu apjoms

Vidzemes slimnīcā visu atkritumu apsaimniekošana notiek pēc higiēnas un pretepidemioloģijas režīma plāna. Tajā ir stingri atrunāts, kā personālam jārīkojas arī ar medicīnisko atkritumu nodošanu, lai tālāk no tiem droši atbrīvotos.

“Kādā atkritumu tvertnē, kādā krāsā, kādā maisā iemet, kad noved lejā uz pagrabu un kad aizved uz angāru,” stāsta SIA “Vidzemes slimnīca” Kvalitātes vadības daļas vadītāja Inga Zariņa.

Slimnīcā medicīnisko atkritumu apjoms būtiski pieaudzis līdz ar pandēmijas sākumu.

Inga Zariņa: “Saistībā ar individuālo aizsardzību, līdzekļu lietošana ir pieaugusi uz pusi vairāk. Pērn februārī un janvārī bija 3000 tūkstoši kilogrami mēnesī, tad tagad ir jau 4000.”

Ikdienā saražoto medicīnisko atkritumu apjoms atkarīgs arī no tā, cik daudz Covid-19 pacienti atrodas nodaļās. Ik nedēļu trijām Covid-19 pacientu aprūpes nodaļām slimnīca atvēl aptuveni 600 aizsargtērpu.

“Ir šī specifiskā saģērbšanās - cepurīte, bahilas, kas katru reizi tiek pārvilktas un izmestas ārā šajos atkritumos. Pie Covid-19 saģērbjas pilnīgi sarkanā kodā. Tad pie aizdomīgajiem pacientiem, tur esam mazliet vienkāršākā tērpā, un arī atkritumi ir mazāk,” stāsta Inga Zariņa.

Uzņēmumā “BAO”, kurš nodarbojas ar medicīnas atkritumu savākšanu un utilizāciju, ReTV Ziņām stāsta, sākoties pandēmijai, ārstniecības iestādēs rodas pat par 45% vairāk medicīnas atkritumu.

A/S “BAO” pārstāvis Normunds Reiniks: “Ņemot vērā iekārtu rezerves, to, ka bija sagatavoti konteineri un cilvēki, tiekam galā, varam palīdzēt slimnīcām šo problēmu atrisināt.”

No slimnīcām savāktie medicīnas atkritumi nonāk uzņēmuma pārstrādes cehā, kur tie sākotnēji tiek apstrādāti ar speciālu ķīmiju. “Mums ir iekārta, jaudīga, kurā mēs tos smalcinām un sterilizējam, iegūstot sadzīves atkritumus, pēc tā procesa atdala metālu un plastmasu. Pārējais nonāk poligonā,” saka Normunds Reiniks.

Medicīnas atkritumu utilizācijas izmaksas ir vidēji no 600 līdz 800 eiro par tonnu, taču ārstniecības iestādes lielākoties jau slēgušas ilgtermiņa līgumus ar kādu no medicīnas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem par noteiktu summu. 


Foto: pixabay.com