Pieaug mežacūku uzbrukumi medniekiem

Šogad reģistrēti jau pieci gadījumi, kuros medniekam uzbrukusi ievainota mažacūka. Valsts meža dienestā (VMD) skaidro, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, tas esot daudz vairāk, tomēr iemesli īsti neesot skaidri. Kā vienu no biežajiem nelaimes gadījumu iemesliem medību speciālisti min mežacūku populācijas struktūras izmaiņas līdz ar Āfrikas cūku mēra izplatību.

Kopš Latvijā izplatījies āfrikas cūku mēris, mežacūkas var medīt neierobežotā skaitā. Speciālistus gan šogad satrauc augstais negadījumu skaits, kuros ievainota mežacūka satikusies ar mednieku.

Kā ReTV skaidro VMD, šogad dažādos Latvijas regionos reģistrēti pieci gadījumi, kad ievainota mežacūka uzbrukusi medniekam. “Tas ir daudz, salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem. Pēc statistikas, i 2016. gadā viens gadījums, pirms tam 2015. gadā – divi gadījumi, bet tad arī medīja pāri par 40 000 mežacūku,” saka Valters Lūsis, VMD medību daļas vadītājs.

Pēdējos gados tiekot nomedīts ap 25 000 mežacūku, īsta izskaidrojuma, kāpēc palielinājušies ievainoto mežacūku uzbrukumi, medniekiem nemaz neesot.Valters Lūsis: “Pāris gadījumos esam fiksējuši, ka arī paši mednieki ir vainīgi ar organizēšanas jautājumu. Vai tas novērstu mežacūku uzbrukumu – nezinu, grūti spriest.” 

Mežzinātnes institūta “Silava” pētnieks Jānis Ozoliņš gan vērš uzmanību uz to, ka nepieciešamība samazināt mežacūku populāciju mainījusi cūku vecumu un dzimumu, kas, viņaprāt, varētu būt viens no uzbrukumu iemesliem. “Populācijā ir vairāk lielu, pieaugušu mežacūku. Ievainota mežacūka sevi aizstāvēs jebkurā situācijā. Tas ir viņas dabā. To viņa dara gan pret savvaļas plēsējiem, gan pret cilvēku. Skaidrs, ka tur tā bīstamība rodas, ja mednieks nepietiekami sagatavots tuvojas ievainotai, pieaugušai mežacūkai. Neatkarīgi no tā – tas ir tēviņš vai mātīte –, viņi var uzbrukt, Protams, no kuiļa tie miesasbojājumi ir skarbāki.”

Mednieku kolektīva “Mašīnbūve” vadītājs Valdis Labanovskis ir mednieks ar 45 gadu stāžu. Kā pats smej, jaunībā arī viņam reiz esot nācies sacensties izveicībā ar mežakuili, bet šogad notikušos negadījumus viņš vairāk saista ar cilvēcisko faktoru. “Katram var gadīties, ka ir sašauts, tad ir maksimāli jāievēro piesardzības pasākumi, bet.. kā parasti medniekiem gadās, azarts ņem virsroku. Lai speciāli savainotu – neviens mednieks tā nedara.”

Mežacūka varot gūt ievainojumu ne tikai medībās, bet arī, piemēram, riesta laikā vai ceļu satiksmes negadījumā. Tas nozīmē, ka uzmanīgiem jābūt arī meža pastaigu cienītājiem. Pēc aptuvenām aplēsēm, Latvijas mežos dzīvojot ap 40 000 mežacūku.


#SIF_NVZ2022