Pieaug nebanku kredītu skaits

Tuvojoties svētkiem un līdz ar visu dārdzību un pieaugošo spiedienu kopumā, pieprasījums pēc kredītiem varētu pieaugt, vērtē Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC). Jau šī gada pirmais pusgads apliecina, ka no jauna izsniegto kredītu apjoms, salīdzinot ar iepriekšējo pusgadu, ir palielinājies. 

Šī gada pirmajā pusgadā no jauna izsniegto nebanku kredītu apjoms sasniedzis 311,37 miljonus eiro. Salīdzinot ar ieprieksējo pusgadu, tas ir par 50 miljoniem eiro vairāk. PTAC secinājis, lai arī patērētāju kreditētāju skaits turpina samazināties, izsniegto aizdevumu skaits palielinās. Pieaugot maksājumiem un pastāvot iespējai, ka kāds varētu aizņemties naudu dažādu izdevumu segšanai, centrs gan aicina to nedarīt. “Kredītus nevajadzētu ņemt citu saistību segšanai, komunālo maksājumu vai jebkādu citu maksājumu segšanai. Cilvēkiem pārsvarā būtu jāmēģina sabalnsēt savu budžetu un sazināties ar pakalpojumu sniedzēju, rast dažādus risinājumus, kā kredītbrīvdienas, ja gadījumā nonākuši grūtībās,” saka PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta direktora vietnieks Andis Priedītis.

Izvērtējot šī gada pirmo pusgadu, centra pārstāvis norāda, ka nebanku sektorā ar patērētājiem noslēgti vairāk nekā 454 tūkstoši jauni darījumi, kas ir par 24,5 tūkstošiem vairāk nekā pagājušā gada pirmajā pusgadā. “Pāragri varbūt prognozēt, bet, tendencei turpinoties, kopējais apjoms gada griezumā varētu parsniegt 600 miljonus. To publicēsim nākamajā gadā.”

Visstraujākās izmaiņas kredītu apjoma pieaugumā šī gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar

2021. gada pirmo pusgadu, vērojamas hipotekārajiem kredītiem. Kredītu summas pieaugums ir par teju 28,5 procentiem, distances kredītiem par vairāk nekā 26%. “Šiem abiem kredīu veidiem ir bijis arī darījumu skaita pieaugums, kamēr parējiem trīs kredīta veidiem darījumu skaits nedaudz samazinājās. Kopējā summa izsniegtā ir pirmajā pusgadā distances kredītiem 133 miljoni, tam seko līzings ar 100 miljoniem, patēriņa kredīti – 56 miljoni. Hipotekārajiem kredīti, lai arī liels pieaugums, kopējā summa nav tik liela. Tuvojas pieciem miljoniem. Lombardu kredīti – 16,3 miljonu apmērā. Kopā izsniegti 311 miljoni.”

PTAC uzraudzības departamenta direktora vietnieks arī norāda: saglabājusies iepriekšējos divos gados novērotā tendece, ka licencēto patērētāju kreditētāju skaits samazinās. Ja 2020. gada beigās spēkā bija 56 speciālās atļaujas jeb licences, tad no šī gada 1. jūlija spēkā bija palikušas tikai 39. Īpaši samazinājies kredītu pret kustamas lietas ķīlu jeb lombarda sniedzēju skaits, nozarē paliekot tikai četriem pakalpojumu sniedzējiem. 


Foto: Freepik