Pieaug pieprasījums bezalkoholiskajam alum

Sagaidot to, ka Jāņu svinēšanai būs lielāks pieprasījums pēc Jāņu siera, gaļas un citiem svētku ēdieniem, arī mazumtirgotāji jau laikus sākuši gatavoties svētkiem, veikalu plauktos cenšoties sagādāt pēc iespējas vairāk vietējo ražotāju produkciju. Tirgotāji atzīst, ka jau pat nedēļas sākumā bija manāma pircēju aktivitāte, meklējot izdevīgākās cenas un kvalitatīvākos produktus.

Gatavojoties Līgo un Jāņu svētkiem, veikalos valda rosība. To plauktos uz svētku laiku tiek paplašināts sortiments ar dažādiem Jāņu sieriem, dzērieniem un uzkodām. Veikalu pārstāvji atzīst, ka ierasti cilvēki iepērkas vienu vai divas dienas pirms svētkiem, tomēr aktivitāte bija manāma jau šīs nedēļas sākumā. “Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule: “Veikalos mēs sākam gatavoties ļoti laicīgi. Varētu teikt, vairākus mēnešus iepriekš pielāgojot sortimentu, tāpat arī gādājot papildus krājumus, jo šis ir laiks, kad cilvēki ļoti daudz nāk uz veikalu un pērk vairāk, nekā tas ir ierasts.”

Pirktākais produkts, protams, ir Jāņu siers. Mazumtirgotāji atklāj, ka tieši uz vasaras saulgriežiem šī produkta klāsts veikalos tiek paplašināts ar dažādiem vietējo ražotāju sieriem. Veikalu tīkla “top!” valdes locekle un mārketinga direktore Ilze Priedīte: “Ja mēs runājam par sortimentu, kas ir visklasiskākais uz Līgo un Jāņu svētkiem, tad, protams, šie svētki nav iedomājami bez Jāņu siera. Šogad mums ir ļoti plašs ražotāju piedāvājums no vietējiem ražotājiem – gan Latgales piena, gan Lazdonas pienasaimnieka, Straupes, Talsu pienasaimnieka, Cesvaines piena.”

Svētkos pieaug arī pieprasījums pēc svaigās gaļas produkcijas, marinādes pagatavošanas produktiem, kā arī citiem cepamās gaļas izstrādājumiem. “Rimi Latvija” pārstāve Inga Bite: “Ja runā par, piemēram, gaļu, kas, protams, arī ir ļoti tradicionāla svētku galda sastāvdaļa, tad numur viens, ko redzam, ir iecienītā cūkas kakla karbonāde, ko, visticamāk, pircēji iegādājas, lai paši gaļu marinētu. Otrajā vietā jau ir dažāda veida vistas gaļa, tikai pēc tam ir dažāda veida gatavie marinējumi.”

Mazumtirgotāji arī stāsta, lai arī iecienīto produktu vidū ir alus, taču pozitīva tendence ir, ka pēdējos gados pieaug pieprasījums arī bezalkoholiskajam alum. 

Kopumā pircēji veikalos svētku laikā iepērkas vairāk un par lielākām summām nekā ikdienā. Mazumtirgotāju veiktajās aptaujās atklājas, ka mazākā summa, ko iedzīvotāji gatavi tērēt, ir no 20 līdz vidēji 40 un 50 eiro, bet daļa iedzīvotāju ir gatavi maksāt arī vairāk – ap 60 līdz pat 100 eiro.