Pieaug vilku uzbrukumu skaits

Ierasts, ka vilku medību sezona noslēdzas janvārī, taču šoreiz tā beigusies mēnesi ātrāk mazā medību limita dēļ. Visi ReTV uzrunātie mednieki atzina, ka šī ir nopietna problēma jau vairāku gadu garumā, taču attiecīgās institūcijas neko situācijas labā nedara. 

Vilku uzbrukumu skaits strauji pieaug, taču atļaujas to medīšanai aizvien ir nepietiekamas. Sezona turpinās līdz 31. martam, taču šogad atļautie 280 vilki nomedīti jau decembra beigās. Mednieki uzsver, ka kvotu palielināšana nav tikai viņu personīgās interesēs, jo katru gadu vilku dēļ cieš vairāki desmiti mājsaimniecību, kā arī citi meža dzīvnieki. Valsts meža dienesta pārstāvis Aldis Bondars stāsta: “Ir atrasti noplēsti aļņu teļi. Vilki taisījuši dzīres, viss sapēdots, apčurāts. Var redzēt, ka bijis ļoti labs, liels medījums. Tas nozīmē, ja ķeras klāt aļņiem, vilku ir daudz.”

Vislielākā problēma šobrīd ir Latvijas austrumos. Centrālvidzemes virsmežniecības vecākais mežzinis Aldis Bondars norāda: “No Latgales puses nāk virsū Āfrikas cūku mēris. Viņu vilki iet līdz savam ledusskapim. Respektīvi, cūkas no tās puses mūk projām, vilki līdzi uz šejieni. Šo izvirzām kā versiju. ”

Pieļaujamo nomedīšanas apjomu katru gadu nosaka Valsts meža dienests. Patiesā situācija esot redzama, taču arī viņu rokas lēmumu pieņemšanā ir sasietas, jo visu paredz Eiropas Savienības regulas. Bondars: “Tās visas ir saskaņošanas. Mēs vismaz vēl pie kaut kādām medībām tiekam, citās valstīs vispār ir lielas problēmas. Ne jau visi grib, atvainojos, nosist pēdējo vilciņu, bet runa ir par to, ka tas, kas notiek Latvijā, ir par traku.”

Taču aizvien ir sabiedrības daļa, kura uzskata, ka medības būtu pilnībā jāaizliedz. Kā stāsta Aldis Bondars, šobrīd notiek tiesas process, kurā dabas aizstāvji iestājas par pārāk lielu nomedīto vilku skaitu. “Ja jau dabas pseido draugu, kas nekad dabā nav bijuši, var ar zaļiem plakātiem iet, tad arī mednieki varētu iet protestēt – kāpēc kādam lauku cilvēkam jācieš, ja viņam viss ganāmpulks tiek saplosīts. Lai sabiedrība redz, ka mēs neesam ne tuvu tie, kuri nogalina, bet tie, kuri regulē.”

Tas, kas, iespējams, palīdzētu pieprasīt lielāku nomedīšanas limitu, ir maksimāli lielāks ziņojumu skaits. Lai arī Latvijā plēsēju izraisītie zaudējumi netiek kompensēti, iedzīvotāji ir aicināti ziņot par katru incidentu, tostarp vilku klātesamību, piemēram, atstātām pēdām. Informāciju vislabāk var nodot, izmantojot lietotni “Mednis”.


Foto: Freepik