Pieaugusi nepieciešamība pēc psiholoģiskām konsultācijām par problēmām ģimenē

Ņemot vērā pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus, kas rezultējās gan ar mācīšanos un strādāšanu attālināti, daudziem bērnu vecākiem arī zaudējot darbu, ģimenes bija spiestas uzturēties kopā daudz biežāk un ciešāk kā bija ierasts līdz šim. Tam visam paralēli jau neizzuda arī citas ikdienas problēmas.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) atzīst - pagājušajā gadā aktualizējās pilnīgi visas problēmas, ar kurām var sastapties ģimenē - gan fiziskās un garīgās veselības, gan atkarību, vardarbības un citas problēmas, kas atspoguļojās, sniedzot bērniem un jauniešiem psiholoģiskās konsultācijas. Daudzas no tām bijušas pat ļoti emocijām piesātinātas.

“Bieži vien bērnam ir ļoti daudz emociju. Sarunu laikā bērns raud un arī pat atzīst, ka ir histērijas lēkme un nevar apstāties raudāt. Tas tikai apliecina to emocionālo spriedzi, kurā bērns atrodas ilgstošos apstākļos,” stāsta Amanda Vēja, VBTAI pārstāve.

Pērn kopumā sniegtās aptuveni septiņi tūkstoši konsultāciju, gan ir bijis skaitliski mazāk nekā iepriekšējos gados, taču nereti viens zvans bijis kā trīs, jo sarunas ir pēc situācijas bijušas ilgākas un emocionāli smagākas.

Amanda Vēja: “Tāpat varam runāt par tādu satraucošu lietu, kā bērnu pašsavainošanās. Tad, kas ir izteiktas emocionālās sāpes, bērni tiešām dara sev pāri – graiza rokas un kājas. Tas arī šobrīd izteikti parādās sarunās. Diemžēl jāsaka, ka nereti sarunas par pašnāvības domām. Ja salīdzina ar pagājušo gadu, šī tēma tika apskatīta sarunās divtik reizes vairāk kā iepriekšējos gados.”

VBTAI piebilst, ir bērni, kuri jau saņem nepieciešamo palīdzību - ir noreaģējuši vecāki vai bērni paši to meklējuši. Bet noteikti ir vēl daudz bērnu, kuri līdz palīdzības saņemšanai nav tikuši, tāpēc ir svarīga līdzcilvēku iesaistīšanās. Uzklausot bērnus un jauniešus, ir bijuši arī vairāk nekā 230 gadījumi, kad uzticības tālruņa konsultantiem nācies arī reaģēt, izsaucot Neatliekamo medicīnisko palīdzību, Valsts policiju, informāciju nācies nodot arī sociālajam dienestam un bāriņtiesai. 


Foto: FreePik