Piedaloties Krievijas Federācijas pārstāvjiem, Madonā pārapbedī ģenerālmajoru

1944. gadā nāvējoši tika ievainots Sarkanās armijas virsnieks, ģenerālmajors Nikolajs Jakuņins. Apglabāja viņu Madonā – par kara hospitāli pārveidotās skolas priekšā. Nupat aizvadīta viņa ekshumācija, jo, kā uzskata madonieši, nav pareizi, ka pie Madonas Valsts ģimnāzijas atrodas kaps; mirušo vieta ir kapsētā.

Sākotnējais jautājums, vai ģenerāļa pīšļi zem pieminekļa vispār atrodas, beidzot ir atbildēts. Pēc vairāk nekā gadu ilgstošām saskaņošanām ar Krieviju, augusta sākumā tika saņemta Krievijas Federācijas piekrišana ģenerālmajora Nikolaja Jakuņina pārapbedīšanai no pašreizējās atrašanās vietas pie Madonas Valsts ģimnāzijas uz Otrajā pasaules karā kritušo karavīru Brāļu kapiem. “Apbedījumi mums koncentrējas kapos, šai gadījumā, ja tie ir karavīru apbedījumi, vienalga, vai tie ir kuras puses karotāji, tie ir Brāļu kapi. Un šajā gadījumā arī tas, ka ir Madonā tieši Otrā pasaules kara padomju karavīru brāļu kapi, tad tas būtu tikai, manuprāt, pašsaprotami,” saka Zigfrīds Gora, Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

 “Sākotnēji, kad runājām ar Vēstniecību par Brāļu kapu rekonstrukciju, uzrunāju viņus par Jakuņina pārapbedīšanu. Darbi notiek. Prieks, ka tas būs izdevies. Esam noskatījuši vietu brāļu kapos, būs izgatavots arī jauns piemineklis,” stāsta Guntis Ķeveris, Madonas pilsētas pārvaldnieks.

 “Šis saskaņojums no Krievijas puses, tas gāja caur Krievijas Ārlietu ministriju. No Krievijas puses tika izteikta vēlēšanās piedalīties šajā ekshumācijas procedūrā Krievijas vēstniecības pārstāvim,” pauž Arnis Āboltiņš, biedrības “Brāļu kapu komiteja” priekšsēdētājs.

Lai arī no komentāriem jebkuram klātesošajam Krievijas vēstniecības Latvijā pārstāvis atteicās, sarunā ar ReTV viņš apliecināja, ka darbi norit saskaņā ar vienošanos, ievērojot visas normas, kā arī uzsvēra, ka oficiālais viedoklis no Krievijas puses ir atrodams vēstniecības “Facebook” kontā. Saskaņā ar vienošanos atļauja veikt ekshumācijas darbus tika izdota meklēšanas vienības “Leģenda” vadītājam Tālim Ešmitam. Darbi tika uzsākti desmitos no rīta, ap pusdiviem ģenerāļa mirstīgās atliekas jau bija cieņpilni sagatavotas nogādāšanai vietējā morgā.

 “Šis cilvēks ir ticis apglabāts ar pienākušos militāro godu. Uz viņa zārka virsējās daļas bija novietots zobena maksts ar zobenu, kas bija salikts krustā, uz krusta bija ģenerāļa cepure. Varēja manīt arī pie šīs kapa vietas, ka ir veikta karavīru tradīcija. Kad glabā karavīru, tad šauj gaisā, tad var redzēt šīs čaulītes, kas te mētājas augšpusē. Un vēl - šīs runas, ka tur ir kaut kādi blakām apbedījumi, tas neatbilst patiesībai,” saka Tālis Ešmits, meklēšanas vienības “Leģenda” vadītājs.

Savukārt ar pārapbedīšanu, kas tiks veikta līdz 30.septembrim, saistītos izdevumus segs Madonas novada pašvaldība.


Foto: Madonas novada pašvaldība