Piedrujā no robežšķērsošanas atturēta lielākā grupa pusgada laikā

Ziemīgie laikapstākļi nav spējuši atturēt migrantu grupu pulcēšanu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Piedrujas robežapsardzības nodaļā, kur jāsargā gan sauszemes, gan ūdens robeža, pagājušonedēļ no robežas šķērsošanas atturēta lielākā migrantu grupa pusgada laikā. Ar kādiem vēl izaicinājumiem jāsaskaras uz robežas?

Spriedze uz Latvijas-Baltkrievijas robežas pieaugusi, to ReTV atzīst gan pierobežā, gan Iekšlietu ministrijā. “Visu pēdējo pusgadu mums nav bijis tik lielas grupas, kāda bija pagājušonedēļ - 43 cilvēki vienā reizē. Faktiski jau divas nedēļas katru diennakti mēs cīnāmies ar tām grupām. Plus mīnus katrā diennaktī divas, trīs grupas,” saka Aigars Steļmaks, Valsts robežsardzes Piedrujas robežapsardzības nodaļas priekšnieks.

“Pēdējās nedēļas dati skaidri liecina, ka Latvijas robeža šobrīd tiek izmantota kā pamathibrīdapdraudējuma mērķis, jo faktiski trīs reizes šie skaitļi ir pieauguši. Tas, protams, norāda arī uz to, ka darba apjoms ir pieaudzis,” saka Dimitrijs Trofimovs, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs.

Vienlaikus Piedrujā norāda, ka vismaz tieši šajā nodaļā “Frontex” palīgi ir devušies prom, Valsts policijas patruļu skaits arī samazināts līdz vienai. “Nacionālie bruņotie spēki arī samazinājuši savus cilvēkus. Bet mēs gribētu, lai spēki ir lielāki, mēs no tiem neatteiktos, jo mums arī nav viss kārtībā ar personālu - ir personāla trūkums,” saka Aigars Steļmaks.

Katru dienu patruļās jeb norīkojumos dodas vairākas komandas, kurās ietilpst robežsargs un divi bruņoto spēku pārstāvji. Šīs nodaļas teritorijā pagaidu žogs robežlīniju klāj vien nedaudz vairāk nekā kilometra garumā. Tieši tas ir žoga posms, ko rudenī uzstādīja kā pirmo.

Valsts robežsardzē skaidro, arī pēdas sniegā liecina, ka dzeloņstiepli pārrāvuši meža dzīvnieki. Iekšlietu ministrijā savukārt atgādina, ka valdībā atbalstīta papildus 22 kilometru pagaidu žoga izbūve, šobrīd tiek veikts iepirkums, lai izraudzītos, kas to darīs. Tikmēr robežsargi gatavojas darbam - svētkos atpūsties nebūs laika. “Ugunskurus viņi kurina pastāvīgi. Pēc ugunskuriem arī var pamanīt, kur viņi atrodas. Faktiski pēdējā laikā nav bijusi pretestība no viņu puses, kaut kādas nekārtības,” atzīst Aigars Steļmaks.

Piedrujas nodaļas teritorijā robežlīnija apmēram 17 kilometru garumā vijas tieši pa vidu Daugavai. Nelegālie migranti upi mēģinājusi šķērsot pāris reizes, vasarā, kad tā bija sekla, taču tagad, kad tā vēl nav aizsalusi un straume kļuvusi īpaši strauja, aktīvāk sākuši uzdarboties citi nelegāļi - kontrabandisti.