Pieņemts likums par Rēzeknes domes atlaišanu. Vērsīsies tiesā

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likumu par Rēzeknes domes atlaišanu. Tas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas. Saskaņā ar Satversmi likumu varēs izsludināt ne agrāk kā desmitā dienā pēc tā pieņemšanas. Līdz brīdim, kad uz pirmo sēdi sanāks nākamajās kārtējās pašvaldību vēlēšanās ievēlētā Rēzeknes dome, pašvaldībā darbosies pagaidu administrācija. Tās darbību nodrošinās un finansēs no Rēzeknes pašvaldības budžeta līdzekļiem, administrācijas atalgojums noteikts pēc analoģijas ar paredzēto atlīdzību domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam. Lai apstrīdētu Saeimā pieņemto pilsētas domes atlaišanas likumu, šodien Rēzeknes dome nolēma vērsties Satversmes tiesā. 

Lēmumprojektu domes sēdei par vēršanos Satversmes tiesā bija iesniegusi pilsētā valdošās partijas “Kopā Latvijai” frakcija. Aleksandrs Bartaševičs pauda, ka pašvaldībai ir izredzes tiesā uzvarēt, jo Saeimā iesniegtais likumprojekts esot nekvalitatīvs. Par lēmumprojektu balsoja septiņi deputāti, bet pieci opozīcijas deputāti bija pret. 

Deputāte Ināra Groce no Apvienotā saraksta ReTV pauda, ka atbalsta šādu Saeimas lēmumu, jo jau pagājušajā gadā opozīcija vēlējās domes atlaišanu. Taču par lēmumu vērsties Satversmes tiesā viņa saka, ikvienam ir tiesības vērsties tiesā, bet jautājums, kurš par šo procesu maksās. “Neviens process nav par velti. Cik man zināms, Daugavpils domes priekšsēdētājs Elksniņš organizēja ziedojumu vākšanu, lai varētu iesniegt pieteikumu Satversmes tiesai par okupekļu novākšanu. Tas nozīmē, ka pašvaldības iedzīvotāju, nodokļu maksātāju naudu nebūtu jāizmanto šādām akcijām un pasākumiem. Tas ir jādara par partijas vai pozīcijas deputātu līdzekļiem.”Arī opozīcijas deputāts Jāzeps Korsaks no Nacionālās apvienības uzskata, nebūtu korekti izmantot pašvaldības līdzekļus. “Mans uzskats, lai vēršas, bet neiesaistot pilsētas iedzīvotājus, jo viņi tika ievēlēti tomēr no partijas “Saskaņa”. Tagad viņi ir citas partijas pārstāji. Nav solīdi šādā veidā manipulēt ar iedzīvotājiem, ar viņu arī viedokļiem.”

Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksejs Stecs no “Kopā Latvijai” ReTV pauda, ka joprojām uzskata, ka dome ir gan rīcībspējīga, gan lemtiesīga. Apliecinājums tam ir pieņemtais šī gada budžets un veiktie optimizācijas pasākumi. Par kādiem līdzekļiem tiesāsies, pagaidām uz šo jautājumu viņš nevarēja atbildēt. “Pati pieteikuma iesniegšana ir bezmaksas, pārejais, kas ir advokatūra vai viss pārējais, tas ir diskutējams jautājums, tāpēc kaut kādā veidā atbildēt, kāda tā summa, neviens nevarēja, jo advokāti, piemēram, tāpat maksā. Arī mēs kā deputāti varam iesniegt to sūdzību atsevišķi Satversmes tiesā.”

Jau ziņots, ka valdība un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šodien Saeimā pieņemto likumu par Rēzeknes domes atlaišanu virzīja, jo tā pieļāvusi vairāku likumu pārkāpumus, nenodrošinot likumos noteikto funkciju izpildi un neievērojot valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.