Pieprasa nomainīt pneimokoku vakcīnu

Latvijā steidzami ir nepieciešams nomainīt bērniem izmantoto pneimokoku vakcīnu pret pašreizējai epidemioloģiskajai situācijai atbilstošāku. Latvijas vakcinācijas kalendārā pašlaik iekļautā pneimokoku vakcīna nenodrošina maksimālu aizsardzību pret visiem šīs infekcijas paveidiem, tāpēc pastāv riski slimībai sabiedrībā izplatīties. Veselības ministrija risinājumu sola nākamgad. 

Pneimokoks ir baktērija, kas cilvēka organismā iekļūst caur elpceļiem un var izraisīt dažādas infekciju slimības. Piemēram, plaušu iekaisumu, vidusauss iekaisumu, deguna balkusdobuma iekaisumu un pat dzīvībai tik bīstamas saslimšanas kā meningītu un asinsrites iekaisumus. Īpaši bīstama pneimokoku infekcija ir bērniem līdz divu gadu vecumam, kā arī senioriem un cilvēkiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas. Tāpēc jau kopš 2010. gada pneimokoku vakcīna ir iekļauta vakcinācijas kalendārā un zīdaiņiem ir bez maksas. Imunizācijas valsts padomes vadītāja, profesore Dace Zavadska saka: “Pati par sevi ir laba vakcīna, taču diemžēl jau labu laiku vairs nav atbilstoša Latvijas pneimokoku epidemioloģiskajai situācijai un nesniedz maksimāli pieejamo aizsardzību. Tā aizsargā pret 10 serotipiem, mums Latvijā šobrīd jau labu laiku cirkulē. Vadoties no SPKC datiem par saslimušajiem un mirušajiem, trešdaļa ir ar vakcinā neiekļautiem serotipiem.”

Tai pašā laikā vakcīnas, kuras nodrošina maksimālu pieejamo aizsardzību, Latvijā ir pieejamas. Tās izmanto pieaugušo vakcinācijā, kas gan ir maksas pakalpojums. Tikmēr iepirkuma procesa rezultātā bērnu vakcinācijai valsts iegādājas lētākās, nevis atbilstošākās potes. Tieši tas satrauc Imunizācijas valsts padomi. Zavadska norāda, ja šī vakcīna netiks mainīta, pneimokoku infekcijas izplatība sabiedrība pieaugs. Smagi slimos pat vakcinēti cilvēki, kuri nebūs pieteikami aizsargāti, tādi gadījumi jau ir bijuši. “2021. gadā zaudējām mazu bērniņu, kas bija pilnībā vakcinēts. Ģimenē nebija nekādu šaubu par vakcinācijas vērtību. Diemžēl trešais serotips, bērniņu zaudējām. Līdzīgs gadījums bija 2022. gadā, tur bērniņš izdzīvoja, bet ļoti smaga cīņa un ilgstoša ārstēšanās.”

Veselības ministrijā ReTV norāda, ka apzinās un piekrīt Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām. Ministrijā meklē iespējas no nākamā gada apmaksāt jauno vakcīnu iegādi. “Vakcīnas pret pneimokoka infekciju līdzīgi kā citas Vakcinācijas kalendārā iekļautās vakcīnas iepērk Nacionālais veselības dienests. Šobrīd Nacionālais veselības dienests organizē vakcīnu iepirkumu pret pneimokoka infekciju 2024.-2025.gadam. Ministrija ir izvērtējusi iespējas šajā iepirkumā iegādāties jaunā tipa vakcīnas, kas gan ir ievērojami dārgākas – pēc šā brīža aplēsēm, tam būtu nepieciešams papildu finansējums apmēram 1,3 miljonu eiro apmērā. Šobrīd tiek apzinātas iespējas atrast nepieciešamos līdzekļus.”  

Dace Zavadska norāda, ka tiem bērniem, kuri saņēmuši pašlaik vakcinācijas kalendārā iekļauto penimokoku vakcīnu, nav nepieciešams saņemt kādu papildus poti. Būtiski ir turpmāk bērnus vakcinācinēt ar jaunāka tipa vakcīnām. “Jo ātrāk mēs nomainīsim vakcīnu ar plašāku aizsardzību, jo ātrāk sargāsim arī pret tiem vakcīnā neiekļautajiem serotipiem bērniņiem, kas jau ir saņēmuši līdz šim šo vakcīnu.”

Zavadska min, ka arī gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kuri slimo ar hroniskām salimībām, ieteicams saņemt poti pret pneimokoku infekciju. Daudzi to esot izdarījuši vienlakus ar vakcīnu pret kovidu.