Pierīgas iedzīvotāji naktī lidmašīnu trokšņa dēļ pamostas; neguļ arī bērni

Metālisks, ausij netīkams troksnis sistemātiski traucē to iedzīvotāju mieru, kuri dzīvo netālu no lidostas “Rīga”. Iedzīvotāji jau ilgāku laiku pamanījuši, ka lidmašīnu troksnis pēdējā laikā kļuvis lielāks. Lidostā to arī apstiprina, tomēr norāda – iedzīvotājiem ar situāciju jāsamierinās.

Lidmašīnu radītās skaņas paceļoties un to apkaimē dzirdamas katru dienu un nakti vairāku kilometru rādiusā. Lidostas vides trokšņa pārvaldības speciālists ReTV skaidro – jau 2019. gadā saņemts audio ieraksts no kāda Imantas iedzīvotāja. Tajā bija fiksēts laiks, kas sakritis tieši ar “airBaltic” gaisa kuģa 220 pacelšanos. VAS lidosta “Rīga” Vides trokšņa pārvaldības speciālists Jānis Brižs saka: “Visbiežāk ir izplatīti no gaisa kuģu dzinējiem. Tad tur ir jautājums, kad tiks ieviesta modifikācija, lai novērstu šo parādību vai vismaz mazinātu.”

“Lidmašīnai ir tā, ka tas skaļuma līmenis nemainās, bet, palielinot dzinēja apgriezienus, jebkurai lidmašīnai mainīsies tonalitāte. Tonalitātes izmaiņu cilvēks uzreiz dzirdēs. Troksnis nepalielināsies, tas nebūs lielāks. Trokšņa ekspozīcija nerada kaut kādu robežlielumu pārsniegumu. Bet mēs tā šī iemesla dēļ pamanām,” norāda Jānis Krištops, “airBaltic” kapteinis.

“Ir svarīgi saprast, ka troksnis, kas rodas dzinējos, ir diezgan zemas frekvences. Tāpēc nav pārsteigums, ka daudzdzīvokļu mājās cilvēki to dzird. Ir svarīgi atzīmēt, ka tās ir dažas sekundes,” saka Jānis Brižs.

Imantas iedzīvotāja Alīna Šilova uzskata: “Ir kaut kas jāpiedāvā, lai mums arī šeit ir patīkami atrasties un nebūtu tik traki. Tas pēc tam ietekmēs pārdošanas cenas, jo sākumā, kad mēs te visu būvējām, tad nebija tik traki. Tagad diemžēl palielinājies lidojumu skaits. Nezinu, kāpēc viņi tuvāk sāka lidot!”

Lidostā ReTV saka, ka iedzīvotājiem nāksies samierināties ar troksni, dzīvojot lidostas tuvumā. Jānis Brižs: “Tiem cilvēkiem, kas iegādājas īpašumus lidostas tuvumā, ir rūpīgi jāizvērtē, vai viņiem tas Rīgas tuvums un citādāki labumi, kas ir tai konkrētai vietai, atsver to, ka jāsadzīvo ar gaisa kuģu troksni.”

Gaisa kuģu radītos trokšņus nepārtraukti mēra. Jāņem vērā, ja pasažieru lidmašīnas patlaban kļūst arvien ekonomiskākas un klusākas, gaisa kuģi svarīgu amatpersonu, militāristu vajadzībām vai kravas pārvešanai netiek modernizētas, ReTV uzzināja lidostā.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik