Pierobežas iedzīvotāji interesējas par Baltkrievijā notiekošo

Lidmašīnas piespiedu nosēdināšana, medija “Nexta” galvenā redaktora Romāna Protaseviča apcietināšana un represijas pret opozīcijas pārstāvjiem – vieni no pēdējā laika nozīmīgākajiem notikumiem Baltkrievijā, kam pievērsta starptautiska uzmanība. Latvijas-Baltkrievijas pierobežā dzīvojošie par situācijas attīstību interesējas, viedokļi ir dažādi, lielāko daļu uztrauc sankciju īstenošana un turpmākie politiķu lēmumi un rīcība.

Daugavas otrajā krastā ir Baltkrievija. Daudziem pierobežas iedzīvotājiem tur dzīvo radinieki un draugi, tāpēc tur notiekošo viņi vērtē kā ne tikai baltkrievu tautas, bet visas Eiropas traģēdiju - uzsver vairums no Indrā un Piedrujā uzrunātajiem iedzīvotājiem, kas uzskata, lai arī viedokļi atšķiras, tomēr aiz politiska rakstura gājieniem aizmirstas cilvēku emocijas, vēlmes un iespēja dzīvot miera apstākļos.

Indras pagasta iedzīvotāja Ērika saka: “Mēs dzīvojam pie pašas robežas, nāk prātā dažādas domas. Patiesībā nav komforta dzīvot pierobežā, redzot, kas notiek kaimiņvalstī. Man tas ir svarīgi, man nav vienalga. Mūsu interesēs būtu, lai kaimiņos būtu kaut kāda brīva, demokrātiska valsts, nevis kaut kāda tur Krievijas vasaļvalsts. Es novēlu, lai nevienai valstij tādu nav jāpieredz.”

“Cilvēki vēlas, lai viss būtu labi. Tagad karo Izraēla, Pakistāna, mums nevajag nekādus karus. Lai būtu kā agrāk – draudzība, nebūtu strīdu, nesaskaņu. Gribas, lai visi atrastu kompromisu un viss nokārtotos. Tomēr Baltkrievija no šejienes ir rokas stiepiena attālumā,” uzsver Indras pagasta iedzīvotāja Ņina.

Indra un Piedruja ir vieni no Baltkrievijas robežai vistuvākajiem ciemiem. Pie mājām televīzijas antenas izvietotas dažādos virzienos, iedzīvotāji dzīvo divās informatīvajās telpās un patērē gan Latvijas, gan arī Kremlim pietuvinātu mediju saturu. Tomēr vairāk par politiskajām peripetijām viņus satrauc sankciju sekas un ierobežotas iespējas tikties ar radiem.

Ņina: “Es pati atbraucu no Baltkrievijas, bet vairāk nekā 35 gadus dzīvoju šeit, Indrā, apprecējos, ir trīs bērni. Protams, ka interesē, kas notiek Baltkrievijā, man tur ir radi. Gribas aizbraukt turp, bet nav iespējams, jo tur šāda situācija tagad.”

Indras pagasta iedzīvotājs Vjačeslavs pauž: “Gribētos, lai tur būtu viss kārtībā, bet pat gals tam visam nav redzams, visdrīzāk, ka sliktāk un sliktāk būs. Tas attiecas arī uz mums, kravas pārvadājumu ir mazāk. Tagad tās sankcijas, kontrsankcijas sākās. Viedokļi ir dažādi.”

 “Mēs klausāmies ziņas, interesējamies, bet sava valsts ir sava valsts. Un, kā saka, dzīvojam pēc saviem likumiem, ko tur daudz aprunāt Baltkrieviju vai kādu citu, viņi paši atrisinās savus jautājumus, viņiem ir vadītājs. Satraukuma nav, gribas mieru un stabilitāti,” saka Svetlana, Piedrujas iedzīvotāja.

Kopš Minskā nosēdināta lidmašīna un apcietināts viens no opozicionāriem jeb medija “Nexta” galvenais redaktors, pagājusi nedēļa. Tieši ar šo notikumu vietējie iedzīvotāji tagad asociē Baltkrievijā notiekošo un cer, ka gan opozicionāru, gan Aleksandra Lukašenko darbībai būs pievērsta lielāka starptautiska vērība.

Latvijas-Baltkrievijas pierobežā iedzīvotāji no visas Latvijas pērnā gada augustā vienojās arī solidaritātes gājienā “Baltijas ceļš. Brīvību Baltkrievijai”. Gājiena norisi vietējie tāpat kā šā brīža situāciju Baltkrievijā aizvien vērtē dažādi, tomēr uzskata, ka jebkura veida saasinājumus jārisina mierīgā ceļā.


Foto: Ryanair