Piešķirts finansējums “Liepsalu” apsaimniekošanai

Zemnieka dēls, kurš kļuva par karavīru un sevi pierādīja uzdevumu veikšanā; cilvēks, kurš, mainoties laikiem un varām, palika uzticīgs savai Tēvzemei, atdodot dzīvību par Brīvu Latviju - pulkvedis Oskars Kalpaks, kura dzimtās mājas Ošupes pagasta Liepsalās izveidotas par vietu jaunatnes audzināšanai Tēvzemes mīlestības garā.

Māris Ezeriņš, Zemessardzes 25.kājnieku bataljona un štāba virsseržants, uzsver, ka viņa dzimtās mājas ir visai latviešu tautai. Jaunieši braucot, jo interesē armija, izaicinājums. Viņi brauc gan kā bērni, gan pēc tam arī kā pieaugušie ar saviem bērniem. Māris Ezeriņš stāsta, ka visi ir gaidīti.

Atceres pasākumi, militārās stafetes, nometnes, svinīgā zvēresta nodošana stājoties Zemessardzē - virkne patriotisku aktivitāšu. “Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonda” valdes locekle Edīte Zaube stāsta, ka tā ir ideja, ko nevar nopirkt par naudu. “Ir patīkami, ka šeit atbrauc jaunieši; tu jūti, ka viņiem šo vietu vajag.”

“Oskars Kalpaks, cilvēks, kas ziedoja savu dzīvību, lai būtu brīva valsts un lai mēs runātu savā valodā, ” tā pauž virsseržants Māris Ezeriņš un turpina, “ir jāuzsver skolām, ka ir jāatbrauc uz šo vietu kaut reizi mūžā.” Viņš uzskata, ka katrā latvietī ir jābūt Oskara Kalpaka asinīm.

“Liepsalas” kā Kalpaka piemiņas vieta izveidota 1997.gadā. Tur savu mūža ietaupījumu ieguldīja pulkveža Oskara Kalpaka brāļa meita, lai atjaunotu vietu tādu, kāda tā ir šobrīd. Vērā ņemama arī Ošupes pagasta un apkārtnes ļaužu, sabiedrības, iesaistīšanās ne tikai naudas izteiksmē, bet arī cilvēkstundās. Apsaimniekošanai 2020. gadā no Aizsardzības ministrijas budžeta Madonas novada pašvaldībai piešķirti 4058 eur, kas ir tikai daļa no uzturēšanas izdevumiem - bilst Aigars Šķēls, Ošupes pagasta pārvaldes vadītājs.

Būtiski, ka “Liepsalu” jaunā īpašniece Ārijas Kalpaks-Grundmanes māsas mazmeita Jūlija Ārija Faltens šobrīd risina jautājumu par īpašuma dāvinājumu valstij. Aigars Šķēls pauž, ka Aizsardzības ministrija dāvinājumu būs gatava pieņemt, taču ir tehniskas nianses, kas ir saistītas ar ēku un būvju reģistrēšanu zemesgrāmatā.

Jāpiebilst, Pulkveža Oskara Kalpaka Piemiņas fonds sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju un zemessardzi jau aktīvi strādā, lai, neraugoties uz ārkārtējo situāciju valstī, skolu jaunatne jau janvārī atkal tiktos “Kalpaka kausā”.